Növények/Növények gyógyhatása/F/Fekete áfonya
< Növények | Növények gyógyhatása | F
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Fekete áfonya
- (Vaccinium myrtillus, Syn: )
- (Drog(ok):Myrtilli folium, Myrtilli fructus )
- Más neve(i): havasi meggy, kukajsza, kukujza, molabogyó, afinya.
- Felhasználható része(i): levelét, termését
- Tartalmaz
- - A levél (Myrtilli folium) cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. A termés (Myrtilli fructus) katechin típusú cseranyagot, gyümölcssavakat, invert cukrot, antociánglikozidát, tartalmaz.
- Gyógyhatása(i): Cukorbetegség, hólyaghurut, gyomorhurut, vérhas, hasmenés, bélhurut, emésztési zavarok. - A leveleket teának elkészítve a termést pedig frissen, vagy szárítva esetleg teaként vagy gyógypálinkának elkészítve, fogínygyulladás, gyomorbajok, epe-és hólyagproblémák valamint hasmenések esetén isszák. Termése a vérhas, hasmenés, fogínygyulladás gyógyszere.
- A levéltea epe- és hólyagbetegségek orvossága. Emeli a vércukorszintet, így a cukorbetegeknél is alkalmazható.
- A-vitamin tartalma révén a farkasvakság gyógyítására szolgáló gyógyszer alapanyaga. Baktériumölő hatással is rendelkezik.
- A leveleknek vérnyomáscsökkentő, vizelethajtó és köhögéscsillapító hatásuk van. A fekete áfonya levele, akár nyersen fogyasztva enyhe vércukorszint-csökkentő hatása miatt, jó a cukorbetegségre. Vigyázzunk, mert a levelek túlzott fogyasztása a fekete áfonya esetében mérgezést, a vörösnél pedig gyomorirritációt okozhat.
- Az áfonya kivonatos formában a gyógyszertárakban beszerezhető.
- Mivel a fekete áfonyában található antiocianidinek javítják a hajszálerekben és általában az erekben a vérkeringést, a gyümölcs kivonata jó lehet azoknak, akiknek végtagjaikban rossz a vérkeringés. Jó hatása miatt a visszér és az aranyér kezelésére is alkalmazzák, különösen terhesség idején, amikor ezekre a betegségekre fokozott a hajlam.
- Azok az emberek, akiknél könnyen alakul ki véraláfutás, szintén hasznát vehetik a fekete áfonya hajszálértágító hatásának.
- Az áfonyabor fertőtlenítő hatású, vastagbélhurut és emésztési zavarok ellen szolgál.
- Fekete áfonya ellenjavallat: Nincs ismert mellékhatása, még azoknál sem, akik hosszú ideig szedik. Azonban a nagy mértékben nyersen elfogyasztott levél mérgező lehet.
Lásd még: A növényről Mit-mihez Natúr gyógytea
- Magyar Wikipédia: Fekete áfonya