Növények/Növények gyógyhatása/C/Csarab
< Növények | Növények gyógyhatása | C(Növények/Növények gyógyhatása/C/Csarabfű szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Csarab
- (Calluna vulgaris, Syn: )
- (Drog(ok):Callunae herba,, Ericae herba)
- Más neve(i): közönséges csarab, Erika, hanga, télizöld, vadciprus, angyalmetélt, seprővirágnak, vagy seprűvirágnak is nevezik.
Egész Európában és Kis Ázsiában honos. Észak-Amerikában is megtalálható. Fenyéreken, erdőkben, utak szélén, lápokon nő. A száraz, savanyú talajt és a napos helyet kedveli.
- Júliustól szeptemberig, lehet vágni a teljesen kivirágzott növényt. Virágzó hajtásából a csúcsától számított mindegy 5-10 cm részét alkalmazzuk. A száraz meleg déli órák a legalkalmasabbak gyűjtéséhez.
- Teája vese- és hólyagbajokra vizeletfertőtlenítő, bélhurut esetén összehúzó, erősítő, nyugtató, vértisztító, izzasztó és lázcsillapító hatású.
- A növény virágos leveles, egy arasznál nem hosszabb hajtásait gyűjtik drognak, amelybe nem kerülhet alsó, fásodott növényi rész.
- Tartalmaz
- - A drog hatóanyagai flavonoidok, katechin cserzőanyagok, fenolkarbonsavak. 0,3–0,9% arbutint és hasadási termékként hidrochinont, egy alkaloidát, flavonglikozidát, enzimet, fumársavat, 7% cseranyagot, szaponint, keményítőt, gumit, gyantát, eirkolint, zsírt, nyálkát, nyomokban illóolajat tartalmaz.
- Gyógyhatása(i): Hólyag- és vesebetegség, enyhe izzasztó, vizelethajtó és vizeletfertőtlenítő, bélhurut ellen összehúzó, reuma, cukorbaj, érelmeszesedés ellen. Teája vese- és hólyagbajokra vizeletfertőtlenítő, bélhurut esetén összehúzó, erősítő, nyugtató, vértisztító, izzasztó és lázcsillapító hatású.
- Felhasználjuk:Ma vizelethajtó és vértisztító szerként ismert. Az alvást is elősegíti a virágaiból készült főzet. Napi több csészényi mennyiség a vese és húgyúti gyulladások esetén segít. A fürdő vizünkbe adagoljunk csarabot és az használ a reumára is. A szárított növények, különböző kenőcsök alapanyagait képezik.
Homeopátiában reuma és húgyhólyag problémák kezelésére alkalmazzák. A csarab virágaiban sok a nektár, emiatt a csarabosok jó méhlegelők, ahonnan nektárt gyűjtögetve a méhek hangamézt állítanak elő
- Csarab ellenjavallat: -
Lásd még: A növényről Natúr gyógytea Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Csarab