Növények/Növények gyógyhatása/V/Vidrafű
Növények gyógyhatása Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|


- (Menyanthes trifoliata, Syn: )
- Drog Menyanthidis trifoliatae folium, (Ph. Eur. 4., Ph. Hg. VIII.)
- Más neve(i): hármaslevelű vidrafű
- A vidrafű a fészkesvirágzatúak közé tartozó vidrafűfélék családján belül a Menyanthes nemzetség egyetlen faja. Honos Közép- és É-Európában, Szibériában, K-Kanadában, szubarktikus Amerikában.
- Évelő, vízi lágyszárú, hengeres gyökértörzzsel. Tőzeges lépréteken, mocsaras termőhelyeken él, annyira kiritkult, hogy Magyarországon szigorúan védett. Üzemi szinten nem termeszthető. Importdrog.
- Tartalmaz:→ secoiridoid-glikozidok (dihidrofoliamenthin, menthiafolin), iridoid loganin, kevés monoterpén-alkaloid (gentianin, gentianidin, gentialutein, gentiatibetin), flavonoid
- Gyógyhatása(i): étvágyjavító, gyomorerősítő szer, növeli a gyomor tónusát, serkenti a gyomorsav elválasztását (stomachicum), anorexia esetén, keserű-anyag, étvágyjavító (amarum).
- Felhasználjuk:A vidrafűlevelet hagyományosan étvágygerjesztőnek és hízókúránál használják forrázat (tea) vagy kivonat formájában, gyomorkeserű-likőrök alkotóeleme. - Fokozza a gyomornedv-elválasztást és a nyáltermelést, továbbá gátolja prosztaglandinok és a leukotrién B4 bioszintézisét és emiatt különleges gyulladásgátló hatása van. - A népi gyógyászatban lázcsillapításra használják (ezt azonban a hatóanyagok nem magyarázzák). - A homeopátia lázrohamok, fej- és izomfájdalom esetén alkalmazza. Többféle gyógykészítmény alkotóeleme.
- Ellenjavallat: A vidrafűlevélnek előírás szerint alkalmazva nincs ismert káros mellékhatása. Keserű íze megakadályozza túlzott fogyasztását, ami hányást okozhat. Napi adagja maximum 1 g.
Lásd még: A növényről Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Vidrafű
|
