Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/V/Vadgesztenye

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2304 bájt

Növények

Vadgesztenye

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Termései és magjai


Vadgesztenye
(Aesculus hippocastanum, Syn: )
Drog Hippocastani albi flos ~ Hippocastani rubri flos, Hippocastani folium,
Más neve(i): bokrétafa, lógesztenye.

A vadgesztenye a szappanfavirágúak közé tartozó szappanfafélék családjának egyik legismertebb nemzetsége mintegy 15 fajjal.


Tartalmaz:→ kb. 50% keményítőt tartalmazó magban 3-10% szaponin-glikozid (főleg escin-glikozidok, kb. 30-féle), flavonoidok, tannin, esculin és fraxin kumarinok, triterpének, szterolok. Kéregben főleg kumarin-glikozidok (esculin 0,7-7%, fraxin 1-2,6%), szaponin, catechin-tannin. Levélben és virágban flavonoidok, szterolok, tannin, kumarinok (esculin, scopolin, fraxin)


Gyógyhatása(i): A közönséges vadgesztenye az aranyér, a vénás és hajszálér-keringési elégtelenség, fényvédő esculint főleg a kéregből, a magból és a levélből vonják ki. - Kenőcsök, napolajok alkotórésze, kapillárisok falát erősíti. - A kéreg gyulladásos, aranyeres bántalmak enyhítésére szolgál. - Escintartalma miatt javítja a perifériás vérkeringést. - Külsőleg főleg kenőcsök formájában alkalmas visszérgyulladás, aranyeres bántalmak és visszeres ulcus cruris kezelésére ajánlott egyéb érerősítő növényekkel együtt, mint például a nagylevelű csodamogyoró, a kanadai aranygyökér és a szilvalevelű bangita. - A modern gyógyászatban felhasznált része a mag (korábban a kérgét és a levelét is használták, de ma már ez nem jellemző), amely nagy keményítőtartalma miatt takarmányként is használható.



Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Vadgesztenye


A Wikimédia Commons tartalmaz Vadgesztenye témájú médiaállományokat.