Növények/Növények gyógyhatása/T/Tatárka

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1963 bájt

Növények gyógyhatása

Tatárka

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Tatárka, hajdina, pohánka


Tatárka
(Fagopyrum tataricum, Syn: -)
Drog Fagopyri herba, (Ph. Eur., Ph. Hg. VIII.)
Más neve(i): tatárhajdina, pohánka, keserű hajdina


A Fagopyrum nemzetségbe tartozó háziasított tápláléknövény. Ugyanebben a nemzetségben egy másik fajjal, a közönséges hajdinával gyakran gabonaféléknek számítanak, de a valódi gabonaféléktől eltérően a hajdina nem tagja a gabonaféléknek, a füfélék család tagja.


Tartalmaz:→ A tatárhajdina keserűbb és több rutint tartalmaz, mint a közönséges hajdina. Más bioaktív összetevőket is tartalmaz, mint például a 2-hidroxi-benzil-amint és a kvercitrint. 1-5% rutin, továbbá cyanidin, lecuocyanidin, klorogénsav, diantron fagopyrin, tannin. A legfontosabb különbség a Fagopyrum esculentum aromájához képest a szalicilaldehid hiánya és a naftalin jelenléte.
Gyógyhatása(i): gyógyszeripari feldolgozás (rutin), termése hántolva élelmiszer.


Felhasználjuk:A hajdinatermés hántolva hurka alapanyag és főzve (hajdinakása) étel. Lisztje is értékes. Tésztákat, lepényeket készítenek belőle. A homeopátia is felhasználja.
Ellenjavallat: Fagopyrin fényérzékenyítő, ún. fagopirizmust okoz.


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Tatárka


A Wikimédia Commons tartalmaz Tatárka témájú médiaállományokat.