Gyógynövény/Gyógyhatása/O/Orvosi citromfű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 4332 bájt

Növények gyógyhatása

Orvosi citromfű

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Orvosi citromfű
Virágai


Orvosi citromfű
(Melissa officinalis, Syn: -)
Drog Melissae herba,
Más neve(i): orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.

A citromfű, az árvacsalánfélék családjába tartozó, kellemes, citromra emlékeztető illatú, fehér virágú, évelő fűszer-, és gyógynövény. A Közel-Keletről származik, a mediterrán éghajlatot kedveli. Vadon csak szórványosan fordul elő, de kertekben sokfelé megtalálható. - Hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) szedik, a leveleket virágzása kezdetén, július-augusztus hónapokban.

Tartalmaz:→ 0,05-0,3% illóolaj (30-40%-a citronellal, továbbá geranial, nerol, neral, geraniol, a szeszkviterpének közül főleg germacren D, b-caryophyllen-epoxid), triterpének, 4-7% Lamiaceae cserzőanyag, főleg fenolkarbonsav-származékok, rozmarinsav, klorogénsav, kávésav, továbbá flavonoidok.
Gyógyhatása(i): A népi gyógyászatban rovarcsípés, álmatlanság, asztma, láz, allergiák, fejfájás, fekélyek kezelésére alkalmazzák, vérnyomáscsökkentő, ideg- és szívnyugtató, idegerősítő, vírusölő hatást tulajdonítanak neki. - Sebkezelés, herpesz, vírusfertőzések, nyugtató, nőgyógyászati problémák. - Forrázata a gyomrot megnyugtatja, segít leküzdeni a vírusok, okozta fertőzéseket, és oldja a menstruációs görcsöt. - Nyugtató hatású ülőfürdő készíthető vele. Gyermekeknek felső légúti megbetegedésekben. Külsőleg fürdőbe, készítmények formájában herpesvirus-fertőzés tüneteinek enyhítésére.


Felhasználjuk: Fűszerként: A citrom illatára emlékeztető friss levelét saláták, mártások, főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, gomba-, hal-, szárnyas- és vadételek, hidegtálak, fűszerecetek ízesítésére használjuk. - Kiváló desszertek, valamint limonádé, sörbet, tea, vermut és vaníliapuding díszítésére és ízesítésére is. - 2015-ben az év fagylaltja díjat a citromfű fagylalt kapta

- Vírusölő tulajdonsága miatt a belőle készített krém jól alkalmazható az ajakherpesz (Herpes simplex) helyi kezelésére. - Teája és illóolaja is ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. - Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. - Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. - Szerepe van a depresszió oldásában is. - Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó a citromfű. - Izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is ismert. - Emellett javítja az emésztést, csökkenti a vérnyomást és a fejfájást és általános görcsoldó szer. - Virágaiból citromfűolajat (Menthae piperitae aetheroleum) desztillálnak, amit az illatszeripar is felhasznál különböző parfümök alkotórészeként. - A rándulások gyógyítására használt ún. lóbalzsamnak is alkotóeleme. - Mivel távol tartja a szúnyogokat, nyári estéken érdemes virágcserépben az ablakba helyezni.

A bencés szerzetesek a kolostorokban a "szellemi", azaz rövid italokba gyakran tettek citromfüvet. 1826-ban a "karmelita szellemből" aztán Marie Clementine Martin karmelita nővér állította elő a "Klosterfrau Melissengeist" nevű gyógynövényszeszt.
A karmelitavíz néven ismert „csodaszernek”, amit a svájci Paracelsus készített el elsőként, egyik fő hatóanyaga volt.
Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Orvosi citromfű


A Wikimédia Commons tartalmaz Orvosi citromfű témájú médiaállományokat.