Növények/Növények gyógyhatása/A/Apróbojtorján

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A lap mérete: 3409 bájt

Növények gyógyhatása

Apróbojtorján

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógygombákGyógynövényNövények gyógyhatásaGyógyteákIllóolajok Zsíros olajok Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok


Apróbojtorján
Apróbojtorján
(Agrimonia eupatoria, Syn: -)
(Drog(ok): |Agrimoniae herba | | {{{3}}} | | | )
Más neve(i): apróbojtorján, Patika párlófű, agrárnyom, királyné asszony káposztája, Szent Pál füve, hattyúfű, körömfű, koldustetű.

A közönséges párlófű a rózsafélék családjába tartozó évelő növény.

Felhasználható része(i): virágos hajtását - (Agrimoniae herba)'


Hatóanyag: glikozidaszerű keserűanyag, 12% kovasav, kevés illóolaj, cserzőanyag, különféle savak
Gyógyhatása(i): légzőszervi, gyomor-, epe-, máj- és vesebántalmak, továbbá gyomor- és bélhurut elleni tea. - Külsőleg toroköblítőnek, kelések és gyulladások borogatására. - Belsőleg vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. - Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. - Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. - Gyomorfekélynél is nagyon hatásos. - Dr. Schierbaum írja: Naponta háromszor egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, gyomor-, béltágulatokat és tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és hólyagpanaszokat, ha a teát kúraszerűen alkalmazzuk. - Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs javallt. Májbántalom esetén teakeveréket ajánlunk

Felhasználási módok:

Teakészítés:

1 púpozott apróbojtorjánt adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk. Naponta két csésze teát is megihatunk belőle. Összehúzó hatása miatt és gyógyító alkotórészei révén egyike a legértékesebb gyógynövényeinknek.

Teakeverék májpanaszok esetén:

apróbojtorjánt, közönséges galajt, szagosmügét 1:1 arányban összekeverünk, ebből 1 púpozott teáskanálnyit adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.
Naponta háromszor egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, gyomor-, béltágulatokat és tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és hólyagpanaszokat, ha a teát kúraszerűen alkalmazzuk.

Teakeverék májpanaszok esetén:

100 g apróbojtorján, 100 g galaj és 100 g szagosmüge kell hozzá.
Ebből naponta egy csészével kell meginni éhgyomorra, majd napközben kettővel, kortyonként.

Apróbojtorján Fürdőhöz:

A teljes fürdőhöz 200 gramm szükséges. Mindenkinek megérné a fáradságot, ha évente egyszer-kétszer apróbojtorján-főzettel készített gyógyfürdőt venne.

Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs javallt.

Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez Gyógytea Tanácsok

Magyar Wikipédia: Apróbojtorján


A Wikimédia Commons tartalmaz Apróbojtorján témájú médiaállományokat.