Növények/Növények gyógyhatása/A/Apróbojtorján
< Növények | Növények gyógyhatása | A
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Apróbojtorján
- (Agrimonia eupatoria, Syn: -)
- (Drog(ok):Agrimoniae herba, )
- Más neve(i): apróbojtorján, Patika párlófű, agrárnyom, királyné asszony káposztája, Szent Pál füve, hattyúfű, körömfű, koldustetű.
A közönséges párlófű a rózsafélék családjába tartozó évelő növény.
- Felhasználható része(i): virágos hajtását - (Agrimoniae herba)'
- Hatóanyag: glikozidaszerű keserűanyag, 12% kovasav, kevés illóolaj, cserzőanyag, különféle savak
- Gyógyhatása(i): légzőszervi, gyomor-, epe-, máj- és vesebántalmak, továbbá gyomor- és bélhurut elleni tea. - Külsőleg toroköblítőnek, kelések és gyulladások borogatására. - Belsőleg vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. - Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. - Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. - Gyomorfekélynél is nagyon hatásos. - Dr. Schierbaum írja: Naponta háromszor egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, gyomor-, béltágulatokat és tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és hólyagpanaszokat, ha a teát kúraszerűen alkalmazzuk. - Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs javallt. Májbántalom esetén teakeveréket ajánlunk
Felhasználási módok:
Teakészítés:
- 1 púpozott apróbojtorjánt adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk. Naponta két csésze teát is megihatunk belőle. Összehúzó hatása miatt és gyógyító alkotórészei révén egyike a legértékesebb gyógynövényeinknek.
Teakeverék májpanaszok esetén:
- apróbojtorjánt, közönséges galajt, szagosmügét 1:1 arányban összekeverünk, ebből 1 púpozott teáskanálnyit adunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.
- Naponta háromszor egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, gyomor-, béltágulatokat és tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és hólyagpanaszokat, ha a teát kúraszerűen alkalmazzuk.
Teakeverék májpanaszok esetén:
- 100 g apróbojtorján, 100 g galaj és 100 g szagosmüge kell hozzá.
- Ebből naponta egy csészével kell meginni éhgyomorra, majd napközben kettővel, kortyonként.
Apróbojtorján Fürdőhöz:
- A teljes fürdőhöz 200 gramm szükséges. Mindenkinek megérné a fáradságot, ha évente egyszer-kétszer apróbojtorján-főzettel készített gyógyfürdőt venne.
Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs javallt.
- Apróbojtorján ellenjavallat: -
Lásd még: A növényről Mit-mihez Gyógytea Tanácsok
- Magyar Wikipédia: Apróbojtorján