Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/K/Közönséges kutyabenge

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1995 bájt

Növények gyógyhatása

Közönséges kutyabenge

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


közönséges kutyabenge
Közönséges kutyabenge
(Frangula alnus, Syn: Rhamnus frangula)
Drog Frangulae cortex,
Más neve(i): Bengekéreg, büdös cseresznye, büdös kökény, büdös fa, ebsefa, harasztfa, kutyafa, puskaporfa, festőkökény, varjúbingó.

A közönséges kutyabenge a rózsavirágúak rendjébe, ezen belül a bengefélék családjába tartozó faj. A közönséges kutyabenge csaknem egész Európa területén őshonos; ezenkívül Észak-Afrikában és Szibérián keresztül Nyugat-Kínában is megtalálható. Észak-Amerika keleti részére is betelepítették


Tartalmaz:→ anthraglikozidák, antrakinon, flavonoid, csersav, cukor, kizofánsav, frangulin ↓ emodin glikozida (állás közben keletk.)
Gyógyhatása(i): Hashajtó (béltisztító, soványító) - féregűző. Kérge tea vagy kivonat formájában hashajtó hatású. Gyakori alkotórésze az étvágyjavító, emésztésserkentő, epe- és májbántalmak elleni teakeverékeknek. Elhízás, felfúvódás elleni teakeverékekben is megtalálható. Érelmeszesedés, magas vérnyomás, menstruációs zavarok esetén is használják. A bengekérget hashajtó és epehajtó (kolagóg), féregűző szerként használják fel.


Felhasználjuk:'
Ellenjavallat: Huzamos fogyasztása nem ajánlott, mert mellékhatásként izgatja a beleket, és székrekedést is okozhat. A friss kéreg MÉRGEZŐ! hatású, csak egy évi szárítás, vagy hőkezelés után szabad felhasználni.


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Közönséges kutyabenge


A Wikimédia Commons tartalmaz Közönséges kutyabenge témájú médiaállományokat.