Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/Sz/Szemvidítófű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Euphrasia officinalis szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3132 bájt

Növények gyógyhatása

Szemvidítófű

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Szemvidítófű
Szemvidítófű
(Euphrasia officinalis, | Euphrasia rostkoviana } fajok
Drog ',
Más neve(i): orvosi szemvidító, vigasztalófű, szemfű


Az szemvidítófű a vajvirágfélék családjába tartozó, élősködő növényfaj. A nemzetséget korábban a tátogatófélék családjába sorolták. Tudományos neve a görög mitológiából származik, Euphrosine az egyik gráciaként a szépség, kellem, vidámság megtestesítője. Európa nagy részén gyakori, délen ritkábban fordul elő. Rétek, legelők, láprétek növénye.


Tartalmaz:→ Iridoid-glikozidokat (eufrozidot, aukubint, katalpolt), flavonoidokat, fenolkarbonsavakat, lignánokat, fenilpropán-glikozidokat tartalmaz.
Gyógyhatása(i): A növény tannintartalma miatt összehúzó hatású, emellett a benne található iridoidok glikozidjai gyulladásgátlók. Az orvosi szemvidító szembántalmak, szemfáradtság ellen és enyhe erősítőszerként alkalmazott növény.
65 szemkötőhártya-gyulladásban (conjunctivitis) szenvedő beteg részvételével lefolytatott kísérlet a következő eredménnyel zárult: a betegek 81,5%-nál teljes gyógyulást, 17%-uknál enyhe javulást, 1 betegnél a tünetek súlyosbodását tapasztalták. A terápiás adag 1-5 csepp volt 7, illetve 14 napig. (Ha a tünetek 7 nap után megszűntek, a kezelést abbahagyták.) A kísérletet levezénylők szerint a szemvidítófű hatékony gyógynövény, napi 3×1 cseppet javasolnak alkalmazni szemgyulladások esetén.


Felhasználjuk:Különböző szembetegségek – szemhéjgyulladás (blepharitis), szaruhártya-gyulladás (keratitis), árpa, egyszerű fertőző heveny vagy idült kötőhártya-gyulladás, szemfáradtság, könnyezés gyógyítására szemmosó folyadékként, borogatásként, szemcseppek formájában, helyileg alkalmazzák. A növényből előállított készítmények erős orrfolyással kísért meghűlés esetén is ajánlottak. Gyulladásgátló hatását a hörghurut elleni gyógykészítményeknél is jótékonyan hasznosítják. A hagyomány szerint a szem elfáradáskor alkalmazva javítja a látást. Az emésztőrendszer és a légzőrendszer nyálkahártya-gyulladásának kezelésében is eredményesnek bizonyult.


Ellenjavallat: Káros hatása nem ismert. Előírt adagban a növény problémamentesen alkalmazható.


Lásd még: A növényről Gyógytea Mihez-mit Tanácsok

Magyar Wikipédia: Szemvidítófű
A Wikimédia Commons tartalmaz Szemvidítófű témájú médiaállományokat.