Gyógynövény/Gyógyhatása/V/Vadcseresznye

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2927 bájt

Növények

Vadcseresznye

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Vadcseresznye


Vadcseresznye
(Prunus avium, Syn: -)
Drog ',
Más neve(i): madárcseresznye vagy egyszerűen cseresznyefa

A vadcseresznye, egész Európában elterjedt, őshonos fafaj, de az északi területeken ritkábban fordul elő. Telt virágú fajtáit díszfaként termesztik.

Tartalmaz:→ karotinoidok (béta-karotin, lutein és zeaxantin), antociánok és flavonoidok. A jellegzetes ízének meghatározói a kumarinszármazékok. A ciánsav, ami nagy mennyiségben mérgező hatású, de ajánlott mennyiségben enyhe nyugtató és idegcsillapító. Magjában keserű glükozidok, a prunazin és az amygdalin is megtalálhatók. A termésen kívül a növény minden része enyhén mérgező, cianogén glikozidokat tartalmaz.
Gyógyhatása(i): Kérge a XIX. században Amerika legnépszerűbb gyógynövényei közé tartozott önmagában, és szabadalmaztatott gyógyszerkészítmények alkotóelemeként is. - Fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, hatású, ennélfogva hörgőpanaszokra, náthás bajok ellen is hat. - Napi negyed kiló cseresznye fogyasztása már kimutathatóan csökkenti a vér húgysav-szintjét, és az ízületi betegségek megelőzésében, karbantartásában lehet jó hatása. - A levelekből készült tea ajánlott nyálkaoldásra, az elzsírosodás megakadályozására, a szívműködés segítésére, vízhajtásra, hólyaggyulladásra. - A szárából (kocsányából) készített tea a bél és a gyomor elnyálkásodása ellen kiváló hatású. - Nyugtató és hatásos lehet megfázás és influenza esetén fellépő száraz köhögés ellen. - Ajánlják még hosszú betegségekből történő lábadozáskor erősítő italként.


Felhasználjuk: Cukrozva nyersen, süteményekbe, tortákba, befőttekbe (kompótokba), stb. Mandulával keverve a cherry brandy alapanyaga, de gyümölcsbort is készítenek belőle. A gyümölcsükért termesztett cseresznyefajták nagyobb gyümölcsöt adnak, édesebbek, jobban színezettek és savtartalmuk is kevesebb, mégis érdemes gyűjteni, mert más jelleget, ízt ad az ételnek.
Ellenjavallat: A teája terhes és szoptató nőknek nem ajánlott. - Az orvosi szakirodalomban nem esik említés olyan esetekről, amikor a vadcseresznye az ajánlott mennyiségben bármilyen problémát okozott volna.


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Vadcseresznye


A Wikimédia Commons tartalmaz Vadcseresznye témájú médiaállományokat.