Gyógynövény/Gyógyhatása/T/Télizöld meténg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3175 bájt

Növények gyógyhatása

Télizöld meténg

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Télizöld meténg
Télizöld meténg


Télizöld meténg
(Vinca minor, Syn: -)
Drog (Vincae minoris herba,
Más neve(i): örökzöld meténg, télizöld meténg, kis meténg, kis télizöld.


A kis meténg a meténgfélék családjába tartozó növényfaj. Honos Közép- és K-Európában, Kaukázusban, Kis-Ázsiában. Áttelelő, örökzöld lágyszárú, kúszó. A Középhegységben és a Dunántúlon elég gyakori gyertyános-tölgyesekben. Kertekbe, temetőkbe telepítik, elvadulhat. A V. major L. és V. herbacea W. et K. herbája is tartalmaz hatóanyagot, előbbi főleg déldunántúli száraz gyepekben és réteken elég gyakori, utóbbi kerti dísznövény vagy parkokban található.Honos Közép- és K-Európában, Kaukázusban, Kis-Ázsiában. Áttelelő, örökzöld lágyszárú, kúszó. A Középhegységben és a Dunántúlon elég gyakori gyertyános-tölgyesekben. Kertekbe, temetőkbe telepítik, elvadulhat. A nagy meténg (Vinca major) és pusztai meténg (Vinca herbacea) herbája is tartalmaz hatóanyagot, előbbi főleg déldunántúli száraz gyepekben és réteken elég gyakori, utóbbi kerti dísznövény vagy parkokban található.


Tartalmaz:→ 0,25-1% indolalkaloid vincamin, sok egyéb, kevésbé hatásos társalkaloid, továbbá fenolkarbonsavak, cserzőanyag, szitoszterol, 1,3% ursolsav, flavonoidok
Gyógyhatása(i): kivont vincamin gyógyszer formájában vérnyomásra ható gyógyszer (antotihypernicum), nyugtatószer (sedativum), hajszálerek és kis erek vérzékenységét gátló (antiscleroticum), a drog migrénes fejfájást, neurogén tachycardiát csillapít, népgyógyászatban tumorellenes, menorrhagia, vérzések esetén vérzéscsillapító, továbbá az emésztőrendszer tónusát növelő szer(tonicum), keserű-anyag, étvágyjavító (amarum), a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum). Vérnyomáscsökkentő, agyértágító, vizelethajtó hatású. A népi gyógyászatban „vértisztító”, vizelethajtó teakeverékekben és sebgyógyításra használták. Vinkamin alkaloidja kiinduló vegyülete a Cavintonnak.


Felhasználjuk:Dísznövényként kertekbe, temetőbe ültetik. Árnyéktűrő, árnyéki gyeppótlónak is alkalmas.

Gyógynövény, drogja a szárított, leveles hajtás (Vincae minoris herba). Több mint 30 alkaloidot tartalmaz, gyógyászatilag jelentősek a vinkamin, izovinkamin és vincin. A homeopátia is felhasználja.

Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Télizöld meténg


A Wikimédia Commons tartalmaz Télizöld meténg témájú médiaállományokat.