Növények/Növények gyógyhatása/Sz/Szenna
A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények | Növények gyógyhatása | Sz
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Szenna
- (Cassia acutifolia, Syn: -)
- (Drog(ok):Sennae folium, )
- Más neve(i): -
A Szenna (Senna) a hüvelyesek rendjébe, pillangósvirágúak családjába tartozó növénynemzetség. Körülbelül 250 fajt sorolnak ide.
- Tartalmaz
- - oximetil-antrachinon, szennozid A, B, C, D; (katartinsav, rein, alveomadin, izorhamnetin és gyanták keveréke)
- Gyógyhatása(i): Az antranol-glikozidok ún. prodrugok, az aktív hatóanyag, az emodin a colonban a bélbaktériumok hatására keletkezik, így a hatása a vastagbélre korlátozódik. - Ezek a vegyületek gátolják a víz és az elektrolitok felszívódását, fokozzák a nyálkahártya permeabilitását és a bélmozgást. A nátrium és vízvisszaszívás csökkenése a bélrendszer Na+-K+-ATP-áz gátlásának a következménye.
- Felhasználjuk: hashajtó
- Szenna ellenjavallat: -
Lásd még: A növényről Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Szenna

A Wikimédia Commons tartalmaz Szenna témájú médiaállományokat.