Gyógynövény/Gyógyhatása/M/Mezei zsálya

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1772 bájt

Növények gyógyhatása

Mezei zsálya

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Mezei zsálya


Mezei zsálya
(Salvia pratensis, Syn: -)
Drog Salviae pratensis herba, (folium),
Más neve(i): foszló virág, lóbárzsing, réti-, vad-, vagy skarlát-zsálya.


A mezei zsálya (Salvia pratensis) az ajakosvirágúak rendjébe, ezen belül az árvacsalánfélék családjába tartozó faj. Honos Európában. Áttelelő lágyszárú. Sztyeppréteken, kaszálóréteken gyakori.


Tartalmaz:→ nyomokban illóolaj, 0,4% ursolsav, 0,2% kávésav
Gyógyhatása(i): antimikrobiális, gyulladásgátló, gingivitis, stomatitis esetén száj- és toroköblögetésre, izzadásgátló, gyógyfürdőbe aranyérbántalmak kezelésére, belsőleg gyomor- és bélhurut, hasmenés, hurutos megfázás esetén. Gyökér és virág a népi használatban kártevőirtó.


Felhasználjuk:A virágzási ideje májustól júliusig, esetleg augusztusig tart. Virágait főleg méhek és poszméhek porozzák meg. Mikor nektárt keresnek a virágban, a bibeszál érintkezik a rovarok hátával, és felveszi az idegen virágról érkezett virágport. A homeopátia is felhasználja.
Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Mezei zsálya


A Wikimédia Commons tartalmaz Mezei zsálya témájú médiaállományokat.