Növények/Növények gyógyhatása/M/Manióka
A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények | Növények gyógyhatása | M
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Manióka
- (Manihot esculenta, Syn: Jatropha manihot)
- (Drog(ok):Manihot amylum, )
- Más neve(i): tápióka, kasszáva
Trópusi országokban sokfelé termesztik, a kutyatejfélék családjába tartozó növényfaj. Ehető gumós gyökere a világ negyedik legjelentősebb kalóriaforrása az emberiség számára a rizs, a cukor és a kukorica után.
- Tartalmaz
- - gumóban keményítő, cianogén glikozid (pl. linamarin)
- Gyógyhatása(i): kivont, tisztított és cianogén vegyületektől mentes liszt és keményítő élelmiszer,
gyógyszeripari alapanyag.
- Felhasználjuk: Feldolgozva közvetlen emberi fogyasztásra, élelmiszeripari alapanyagként (maniókaliszt gyártásához), állati takarmányként és nem élelmiszeripari célokra is. Brazíliában lisztjét a búzaliszthez keverik, hogy csökkentsék az ország függőségét a gabonaimporttól. A belőle kinyert keményítőt pedig főként a textil- és a papíripar hasznosítja, de előállítható belőle akár ragasztó vagy alkohol is, melyet szintén Brazíliában üzemanyagként is használnak. Afrikában levelét is előszeretettel fogyasztják, mivel az is jelentős fehérjeforrás: szárazanyag-tartalmának mintegy 18–22%-a fehérje.
- Manióka ellenjavallat: A manióka gyökérgumója friss fogyasztásra nem ajánlott, mert súlyos mérgezést okozhat!
Lásd még: A növényről Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Manióka

A Wikimédia Commons tartalmaz Manióka témájú médiaállományokat.