Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/M/Magyal

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1628 bájt

Növények gyógyhatása

Magyal

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok


Közönséges magyal


Magyal
(Ilex aquifolium, Syn: -)
Drog Ilicis aquifolii folium ,
Más neve(i): -


Honos Európában, Ny-Ázsiában, É-Afrikában, É-Amerikában. Nyugat- és Dél-Európából származik. Magyarországra dísznövénynek hozták be, de helyenként kivadult. Elsősorban bükkösökbe és tölgyesekbe települ be, de az erdőszéleken is képes meggyökerezni. Örökzöld cserje, kertjeinkben sok helyen dísznövény. Több fajt, így a közönséges magyalt (szúrós magyal, téli magyal, Ilex aquifolium) is dísznövénynek, illetve sövénynek ültetik. A maté (Ilex paraguariensis) leveleiből főzik a matéteát.


Tartalmaz:→ rutin, ursolsav, ilexsav, kávésav, ilicin, kevés teobromin, kb. 10% gyanta


Gyógyhatása(i): vizelethajtó - a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum), izzadást kiváltó (diaphoreticum).
Felhasználjuk:Homeopátia is felhasználja. A középkorban bogyói miatt szarvasmarhák takarmánynövényének is termesztették.
Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Magyal


A Wikimédia Commons tartalmaz Magyal témájú médiaállományokat.