Növények/Növények gyógyhatása/L/Lestyán
< Növények | Növények gyógyhatása | L
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Lestyán
- (Levisticum officinale, Syn: -)
- (Drog(ok):Levistici radix, Levistici folium, )
- Más neve(i): Orvosi lestyán, lecsihan, leustyan, levescsík, levestikom, levestököm, löböstök, lóstya.
A zellerfélék családjába tartozó évelő fűszer-, és gyógynövény. A növény dél-, nyugat-ázsiai eredetű, főleg erdőszéleken, félárnyékos, nedves, tápanyagban gazdag helyeken fordul elő. A Mátrában megtalálhatóak állományai.
- Tartalmaz
- - angelikasav, mézga, invertcukor, illóolaj, szerves savak
- Gyógyhatása(i): Idegrendszer: feszültségoldó, nyugtató, segít áthangolni a pozitív gondolkodásra, alkalmas a migrén és az ideges fejfájások leküzdésére is, jelentősen csökkenti a fáradtságot. Mérsékeli a depressziót, segít az álmatlanság, a túlérzékenység, a mélabú, a hirtelen hangulatváltozások, az idegesség és a feszültség felszámolásában. - Oldja a félelmet, csökkenti az agressziót, valamint az aggályoskodást. - Visszaállítja a lelki egyensúlyt, kitisztítja az elmét, ellazít, és támogatja a testi-lelki jó közérzet fenntartását. - A kozmetikai ipar is felhasználja. - Vérnyomás: csökkenti a stressz okozta magas vérnyomást - Emésztőrendszer: oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket, csökkenti a rothadási és erjedési folyamatokat - Légutak: csillapítja a torokfájást, a gége- és mandulagyulladást. Eloszlatja a melléküregi gyulladások során felgyűlt váladékokat, dugulásokat - Izomzat, ízületek: enyhíti az izomfájdalmakat és izomgörcsöket - Sebgyógyulás: segíti a horzsolások, zúzódások, kisebb sebek gyógyulását, továbbá csökkenti a rovarcsípések okozta fájdalmat - Immunrendszer: élénkíti az immunrendszert, csökkenti a gyulladásokat - Bőr: megnyugtatja a gyulladásos bőrt, beleértve a pikkelysömört és az ekcémát is. Enyhíti a napozás okozta leégést, hűti a herpeszeket. - Kiegyensúlyozza a bőr zsírosságát, segíti a bőrhibák gyógyulását, serkenti annak anyagcsere-folyamatait, és elősegíti táplálását. Csillapítja a pattanások miatt keletkezett gyulladásokat, szabályozza a fejbőr zsírosságát, támogatja a túlápolt haj regenerálódását.
- Felhasználjuk:Régebben a falusi kertekből nem hiányozhatott, mind friss, mind szárított állapotban egyaránt használták. - Házi termesztésben nincs szükség nagy mennyiségre, mert intenzív íze miatt csak keveset kell használni belőle. - A kereskedelemben kapható szárított és vágott gyökere, amely drogként (Levistici radix) a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is hivatalos. - Levesek, saláták, diétás ételek és italok, ecetek fűszerezésére, de a likőr- és konzerviparban is nélkülözhetetlen. - Teájának jó gyomorerősítő, emésztést serkentő, vizelethajtó hatást tulajdonítanak, az Európai Gyógyszer Ügynökség (EMA) is vizelethajtóként tartja számon. - Vese- és epekőteák alkotórésze, jó házi szer nikotin- és alkoholmérgezéseknél.
- Lestyán ellenjavallat: Vesegyulladás, illetve a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél tilos az alkalmazása. - Áldott állapotban lévő nők számára nem ajánlatos a lestyán fogyasztása, mivel ingerelheti a veséket, és rosszullétet okozhat. - Hosszabb ideig történő használata során fényérzékenység alakulhat ki. - Használata ellenjavallt elégtelen veseműködés, húgyúti gyulladások esetén.
Lásd még: A növényről Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Lestyán