A kondurángó tárnicsvirágúak rendjébe, a meténgfélék családjába tartozó növényfaj. Honos D-Amerika nyugati részén. Kelet-Afrikában is termesztik. Kúszó cserje. Az alapvetően trópusi és szubtrópusi elterjedésű, szőlőre hasonlító lián a fatörzsekre tekeredik, és a fák csúcsánál keresi a fényt. Levelei szív alakúak, termése 10 cm hosszú. Virágai ernyős virágzatban tömörülnek.
Felhasználjuk: A kondurángócserje kérgét gyomorerősítőként és keserű-anyagként használják étvágytalanság, gyomorsavhiány vagy gyomorhurut esetén. A gyógykészítményeket a terhességi hányások és (idült vagy heveny) gyomorfájás ellen ajánlják, valamint étvágy- és anyagcsere-fokozó szerként lábadozás idején. A kondurángót kis ezerjófűvel, sárga tárniccsal és közönséges borókával együtt is szokták alkalmazni. A homeopátia is felhasználja.
Ellenjavallat: Nagy adagokban a kondurángó fokozott nyálelválasztást, hányást, hasmenést okozhat, valamint az összehangolt mozgás zavarait, a pulzus felgyorsulását, szapora légzést, legyengült állapotot idézhet elő.