Növények/Növények gyógyhatása/K/Katángkóró
< Növények | Növények gyógyhatása | K
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Katángkóró
- (Cichorium intybus, Syn: -)
- (Drog(ok):Cichorii radix, Cichorii herba et folium)
- Más neve(i): mezei katáng, katáng
Az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. Honos Eurázsiában, Mediterráneumban. Bolygatott helyeken, gyomtársulásokban közönséges, évelő, lágyszárú.
- Vadcikóriaként is ismert, mivel nemesített változata a cikória. Parlagon hagyott területeken és utak mentén elterjedt lágy szárú, évelő növény, amely az 1 m magasságot is elérheti. Tőlevelei öblösen hasogatottak, karéjosan fogasak. Szárlevelei lándzsásak vagy tojásdadok. Szárának felső levelei pillás élűek. Júniustól novemberig virágzik: kék, néha rózsaszín vagy fehér virágai a szárak végén fészekvirágzatot alkotnak és a levélhónaljakban csoportosulnak. Az egész növény tejnedvet választ ki.
Termeszthető.
- Júliustól szeptemberig virágzik. A herbát virágzáskor, a gyökeret késő ősszel vagy tavasszal gyűjtik. Utóbbit mosás után kettéhasítják és 500C-on szárítják (beszáradás 3:1). A pótkávét szolgáltató fajtáit termesztik. Rokona a zöldséget és salátát szolgáltató Cichorium endivia és Cichorium foliosum.
- Tartalmaz
- - Szeszkviterpén-lakton (lactucin, lactucopicrin), triterpén (taraxaszterol), fenolkarbonsav (cikóriasav - kávésav és borkősav észter, klorogénsav), gyökérben még inulin, a herbában még esculetin-glikozid cichoriin)
- Gyógyhatása(i): Kimutatták, hogy a mezei katáng keserűanyagainak, szeszkviterpén laktonjainak köszönhetően serkenti az étvágyat és elősegíti az epetermelést. Ugyanezeknek a laktonoknak tulajdonítható a gyomorfekély kezelésében elért jótékony hatása. A föld feletti részek fenolsavjai vízhajtó hatásúak. Végül a növény csökkenti a vér triglicerid- és koleszterinszintjét. epehajtó, epehólyag kiürülést serkentő, az epefolyást elősegítő és fokozó (cholagogum) (mellékhatása nincs, tartósan is használható máj- és epehólyagbántalmakban), az emésztőrendszer tónusát növelő (tonicum), féregűző, tisztító (depurativum), étvágyjavító, gyomorerősítő (stomachicum).
- Felhasználjuk:Kiváló máj- és veseméregtelenítő hatása miatt a mezei katángot főként a máj és a vese működési zavarainak kezelésére ajánlják. - Elősegíti az epekiválasztást és hatékony bizonyos emésztési zavarok ('felfúvódás, böfögés, bélrenyheség, bélgázképződés') tüneteinek kezelésében. - Kiegészítő kezelésként a köszvény és különböző bőrbetegségek esetén alkalmazzák. - A mezei katángnak még tartós kezelés esetén sincs mérgező hatása.
- Katángkóró ellenjavallat: -
Lásd még: A növényről Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Katángkóró