Ugrás a tartalomhoz

Növények/M/Mezei katáng

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Növények/K/Katángkóró szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2894 bájt

Növények

Mezei katáng

A katáng virágai
Mezei katáng
(Cichorium intybus, Syn: )
Más neve(i): Vadcikória, katángkóró vagy egyszerűen katáng

A mezei katáng, az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. Vadcikóriaként is ismert, mivel nemesített változata a cikória.


Parlagon hagyott területeken és utak mentén elterjedt lágy szárú, évelő növény, amely az 1 m magasságot is elérheti. Tőlevelei öblösen hasogatottak, karéjosan fogasak. Szárlevelei lándzsásak vagy tojásdadok. Szárának felső levelei pillás élűek. Júniustól novemberig virágzik:[2] kék, néha rózsaszín vagy fehér virágai a szárak végén fészekvirágzatot alkotnak és a levélhónaljakban csoportosulnak. Az egész növény tejnedvet választ ki.

Gyógyhatása(i): Kimutatták, hogy a mezei katáng keserűanyagainak, szeszkviterpén laktonjainak köszönhetően serkenti az étvágyat és elősegíti az epetermelést. - Ugyanezeknek a laktonoknak tulajdonítható a gyomorfekély kezelésében elért jótékony hatása. - A föld feletti részek fenolsavjai vízhajtó hatásúak. Végül a növény csökkenti a vér triglicerid- és koleszterinszintjét. - Kiváló máj- és veseméregtelenítő hatása miatt a mezei katángot főként a máj és a vese működési zavarainak kezelésére ajánlják. - Elősegíti az epekiválasztást és hatékony bizonyos emésztési zavarok ('felfúvódás, böfögés, bélrenyheség, bélgázképződés') tüneteinek kezelésében. - Kiegészítő kezelésként a köszvény és különböző bőrbetegségek esetén alkalmazzák.

A mezei katángnak még tartós kezelés esetén sincs mérgező hatása.

Cikóriasaláta A téli időszak jelentős vitaminforrása, jól segíti az emésztést, ásványi sókban gazdag. Tartalmaz még 100 g-onként 4,5 mg karotint, 6–8 mg C-vitamint, meszet és foszfort.

Hűvös helyen hetekig is tárolható, bár C–vitamin‑tartalma elvész.

Cikóriakávé A megtisztított gyökereket kávészem nagyságúra össze kell vágni, 200 fokon, kissé nyitott sütőajtó mellett pirítani, míg sötétbarna színűek nem lesznek. Ma már kevéssé elterjedt, régen viszont sokat használták ínséges időkben kávépótlékként.

Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Mezei katáng


A Wikimédia Commons tartalmaz Mezei katáng témájú médiaállományokat.