Növények/Növények gyógyhatása/K/Kerti kapor
< Növények | Növények gyógyhatása | K(Növények/Növények gyógyhatása/K/Kapor szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|]]
Kerti kapor
- (Anethum graveolens, Syn: )
- (Drog(ok):Anethi fructus, Anethi herba, Anethi aetheroleum seminis)
- Más neve(i): fűszerkapor, kertikapor, kertikömény, uborkafű
A kapor közismert gyógy- és fűszernövény, az Anethum növénynemzetség egyetlen faja. Honos Mediterráneumban, Kaukázusban, DK-Ázsiában. Sokfelé termesztik. Nálunk júniustól októberig virágzik. A tőleveles, virágzó hajtást általában 40-500 C-os műszárítóba helyezik, a szárított herbából morzsolt drogot állítanak elő. A herbából vagy termésből a betakarítást követően illóolajat nyernek. Az érett terméseket műszárítón szárítják.
- Tartalmaz
- - herbában kb. 0,3%, termésben 4-5% illóolaj (főleg carvon, továbbá a-phellandren, carveol, carvacrol), termésben még kumarinok (bergapten, umbelliprenin, scopoletin, esculin)
- Gyógyhatása(i): Fűszer, konzervipar, a termésből nyert illóolaj antiszeptikus, kis adagban izgató, nagy adagban nyugtató. - A Földközi-tenger környékén élő ókori népek általánosan használták gyógyszerként fejfájás és gyomorpanaszok ellen. - Teája vízhajtóként, illetve felfúvódás, emésztési zavarok, bélpangás, hányinger, fogínygyulladás, álmatlanság, étvágytalanság esetén jó hatású. - Magjából teát főzve a csuklás gyors és kellemes ellenszere. - A világoszöld illóolaj a zöld növény 0,3-0,5%-át, míg a termés 2,4-4%-át teszi ki. - Az illóolaj fő komponense a d-karvon, d-limonén, dillapiol és fellandrén.[forrás?] Termésében ezenkívül 15-20% zsírolaj, fehérje is található. - Az illóolaj mennyisége termőhelytől és időjárási tényezőktől is függ. - Friss növényben a legtöbb aromaanyag virágzás után, zöld termés állapotban található. - A termés szélhajtó, puffadást csökkentő (carminativum), a herba vizes kivonata egyeseknél enyhe nyugtató.
- Felhasználjuk:Levele, fiatal virága és beérett termése egyaránt alkalmas fűszerezésre. A hajtásokat és a leveleket frissen és szárítva is használjuk. - Zöld virágos részét (Anethi folium) nyersen és szárazon morzsolva, magját (Anethi fructus) egészben és darálva is fogyasztjuk. Átható aromáját illóolajok adják. - A magyar konyha régi, kedvelt fűszernövénye. Nélküle elképzelhetetlen a kovászos uborka, a túrós lepény, a tökfőzelék, kapros-túrós palacsinta. Használják levesek, főzelékek, saláták, egyes hal, gombaételek, körözöttek, mártások, túró ízesítésére, a kovászos uborka, a paprika, a savanyú káposzta és a tök eltevésénél. - Szinte minden friss és eltett savanyúságba alkalmazható. - Gyakran használják fűszeres ecetekben és páclevekben, likőrökhöz. - A friss zöld kapor az erdélyi ordás-palacsinta ízesítője; a tökfőzelékhez szinte elengedhetetlen. - Őrölt magjával a véres hurkát ízesítik. - Több étel frissen vágott kaporral meghintve (pl. székelygulyás) különösen ízes lesz. - A kapormártás, illetve -leves nálunk kedvelt csemege. - A frissen szedett, zsenge hajtásaiból készített kaporszósz főtt húsokhoz, húsgombócokhoz, hal-, rák- és csigaételekhez is kiváló. - Fűszerezésre, ízesítésre felhasználja a konzerv-, a cukor-, a likőripar, de megtalálható az illatszeripar készítményeiben is. - Az élelmiszeriparban főleg tisztított illóolaját használják. - A száraz növény csokrokban, padlóvázában díszként használható.
- Kerti kapor ellenjavallat: Érzékeny embereknél esetleg bőrkiütést okozhat!
Lásd még: A növényről Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Kerti kapor