Növények/Növények gyógyhatása/K/Körömvirág
< Növények | Növények gyógyhatása | K
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Körömvirág
- (Calendula officinalis, Syn: -)
- (Drog(ok):Calendula flos, )
- Más neve(i): Orvosi körömvirág, Mezei körömvirág-
A körömvirág a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozó nemzetség. Nevét onnan kapta, hogy magva a köröm hajlott ívéhez hasonlít. Botanikai neve (Calendula) arra utal, hogy több hónapon (canlendis) keresztül virágzik egyfolytában. Virágzatának jellegzetes sárga színét a karotinoidok adják. Már az ókor óta ismert és használt gyógynövény.
- Virágai átmérője elérheti a 6 cm is, sárga- és narancssárga színű nyelves- és csöves virágokból állnak. A telt virágú fajtáknak csak nyelves virágai vannak. Kora tavasztól az első fagyokig folyamatosan nyílnak. Levelei finoman szőrözöttek, lándzsa-, vagy tojás alakúak, váltakozó állásúak.
- Kedvelt kerti növény, vadon nem fordul elő. Valószínűleg egy dél-európai fajból nemesítették. Alacsony tápanyag igényű, a napos-, mérsékelten nedves helyeket kedveli.
- Szárazságtűrő. Homokos-, vagy középkötött talajokban érzi a legjobban magát.
- Tartalmaz
- - Poliszacharid (15%), illóolajok (0,2%), E-vitamin, színezőanyagok, karotinoidok, szaponinok, triterpének (5-15%), kalendulin nevű, sárga színű gyanta, keserű-anyag, flavonid (0,5-1%) (izoramentin- és kvercetin glikozidok) és C-18 zsírsav.
- Gyógyhatása(i): Gyógynövényként ülőfürdőnek, teának, borogatásnak, tinktúrának alkalmazzák. - Belsőleg; Több kísérleti modellben bizonyították érképződést serkentő hatását, különösen a hajszálerek növekedését. - Külsőleg; Gyulladáscsökkentő, sebfertőtlenítő, vérzéscsillapító. Főleg visszér, aranyér, napégés, rovarcsípés, pattanás, fekély, ekcéma, bőrkeményedés ellen alkalmazzák. - Friss leve, műtéti hegekre, nehezen gyógyuló sebekre, vérömlenyekre, öregkori májfoltokra, lábgombára.
- Felhasználjuk:A kertbe ültetve elűzi a gyökérfonalférgeket és távol tartja a levéltetveket is. - Fűszerként az ételeknek sárgás színt, enyhén csípős és kesernyés ízt ad. - Teljes virága, vagy csak a szirmai, de akár a levele vagy a szára is felhasználható. - Régen virágait a drága sáfrány hamisítására használták, de sem aromájában, sem színében nem tudta helyettesíteni azt.
- Körömvirág ellenjavallat: Pollenje allergiát okozhat.
Lásd még: A növényről Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Körömvirág