Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/F/Farkasmaszlag

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1749 bájt

Növények gyógyhatása

Farkasmaszlag

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Farkasmaszlag


Farkasmaszlag
(Strychnos nux-vomica, Syn: -)
Drog Strychni semen, (Nux vomica), (Ph. Hg. VII.)
Más neve(i): ebvészmag, hánytatófa, hánytatódió.


Honos India trópusi részein, Sri Lankán, Malajziában, É-Ausztráliában, termesztik Ny-Afrikában. Kisebb cserje vagy fa.


Tartalmaz:→ magban kb. 2,5% indolalkaloid strychnin és brucin (közel egyenlő arányban), továbbá társalkaloidok (pl. colubrinok)
Gyógyhatása(i): Indiában a hudar nevű szert készítik a farkasmaszlag terméséből. A szert a vérnyomás megemelésére használják. Erősen mérgező, strychnin kis adagban tonicum, roborans, kivonatok a gyomor motorikus funkcióját javítják, a strychnin nagyobb adagban a központi idegrendszert izgatja, fokozza a reflexingerlékenységet, majd tetanust okoz.


Felhasználjuk: A homeopátia is felhasználja. Nux Vomica latin nevén homeopátiás szert gyártanak belőle, amely a benne hívők szerint a reuma és a másnaposság egyes tüneteit gyógyítja. Erre vonatkozólag azonban csak anekdotikus megállapítások állnak rendelkezésre, így hatásosságát a hivatalos gyógyászat kétségbe vonja.
Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Farkasmaszlag


A Wikimédia Commons tartalmaz Farkasmaszlag témájú médiaállományokat.