Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Kalamondin

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | K
A lap mérete: 3918 bájt

Növények

Kalamondin


Kalamondin
Kalamondin gyümölcs
Termesztett calamansi palánta
Tarka calamansi gyümölcse
Kalamondin
(Citrofortunella microcarpa, Syn: Calamansi Citrus × microcarpa)
Más neve(i): Calamansi, kalamandarin, Calamansi citrus


A kalamondin Ázsiában honos, a rutafélék családjának citrusformák alcsaládjába tartozó növényfaj.
Fagyérzékenysége folytán a trópusi és szubtrópusi területeken honos. Széles körben termesztik a Fülöp-szigeteken, Malajziában és a szomszédos, Indonézia északi részéhez tartozó területeken.
A kalamondin bokor vagy kisebb fa, amely 3–6 méter magasra nő. A levélnyél szárnyszerű függelékei, illetve a fehér vagy lilás virágok jellemzőek rá.
Gyümölcse kis, kerek lime-ra hasonlít, átmérője általában 25–35 mm, de néha 45 mm is lehet. A gyümölcs vékony, érett állapotában nagyon vékony, könnyen hámozható héja bőrszerű vagy szivacsos, húsa puha, szaftos gerezdekre osztott. Minden gyümölcs 8-12 magot tartalmaz. Elsősorban gyümölcslé kivonatai miatt termesztik, amelyeket többek között az Egyesült Államokba, Japánba, Dél-Koreába, Kanadába és Hong Kongba exportálnak.
Calamansi mindenütt megtalálható a hagyományos filippínó konyhában. Különféle fűszerekben, italokban, pácokban, ételekben használják. A teljes gyümölcs, kivéve a szárakat és magokat, felhasználható. A gyümölcsök savanyúak és gyakran használják ételek, italok és sütemények ízesítésére vagy tartósítására. Továbbá használható halaknál és tenger gyümölcseinél, vagy bárhol más savanykás citrusféléket használnak.
Kézi feldolgozással, pürésítéssel vagy gyümölcslé kivitelezéssel használják. Külső megjelenése és aromája ellenére maga a gyümölcs íze meglehetősen savanyú, bár a héja édes. A teljes gyümölcsből vodkával és cukorral kombinálva likőr készíthető.
A gyümölcs egészben lefagyasztható és kifacsart leve teák, üdítők, koktélokhoz használható. A gyümölcslevet az egész gyümölcs összezúzásával extrahálják, és a limonádéhoz hasonló ízes italt készítenek. A Calamansi lekvár ugyanúgy elkészíthető, mint a narancs lekvár. A többi citrusféléhez hasonlóan a calamansi is magas C-vitamin tartalommal rendelkezik.
Észak-Amerikában elsősorban dísznövényként ültetik kertekbe, cserepekbe, a gyümölcsök érésekor különösen látványos. A cserepes növényeket a téli időszakokban hűvösebb éghajlatú régiókban szobanövényként üvegházba, télikertbe vagy beltérbe hozzák.
Van egy változatos mutációja is a Tarka calamansi, ennek halványsárga gyümölcsén zöld csíkok láthatók.

Fordítás

[szerkesztés]
Ez a szócikk részben vagy egészben a Calamondin című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Kalamondin


A Wikimédia Commons tartalmaz [[Commons:Category:Citrofortunella microcarpa|]] témájú médiaállományokat.