Állatok/Madarak/Fehérkarmú vércse
Megjelenés
(Falco naumanni szócikkből átirányítva)
Fehérkarmú vércse
- (Falco naumanni, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A fehérkarmú vércse a madarak osztályának sólyomalakúak rendjébe, azon belül a sólyomfélék családjába tartozó faj.
- Védett madár! - Eszmei értéke:500 000,- Ft. (2012)
- Európa mediterrán területein, a Balkán-félszigeten, Közép- és Kelet-Európában, Kis-Ázsiában, a Közel-Kelet és Közép-Ázsia egyes részein, valamint Afrika Szaharán kívüli térségeiben honos, de ritkán az Óvilág más területein is előfordul.
- Természetes élőhelyei a mérsékelt övi, szubtrópusi és trópusi füves puszták, szavannák és sivatagok, valamint legelők, szántóföldek és városi régiók. Vonul faj.
- Magyarországon ritka kóborló, korábban szórványosan költött is.
- Testhossza 29–32 centiméter, szárnyfesztávolsága 58-72 centiméter. A hím testtömege 90–172 gramm, a tojó 138-208 gramm. A hím hátoldala gesztenye-vörös, hasoldala sárgás, elszórt fekete pettyekkel, feje és farka hamuszürke, a farok vége fekete. A csőre és a lába sárga, a karmai fehérek. A tojó háta és farka rozsdabarna, sötét keresztsávokkal, hasa olyan, mint a hímnek.
- Főleg rovarokkal, nagyobb sáskákkal és szöcskékkel táplálkozik, de bogarakat, gyíkokat és kisemlősöket is fogyaszt. Röpte sebes és könnyed. Gyakran egy helyben lebeg (szitál). Szárnycsapásai gyorsak, erőteljesek, gyakran néhány szárnycsapás-sorozat siklórepüléssel váltakozik. Kiemelkedő, magasabb tereptárgyakon pihen.
- Emberi településeken, épületeken, magas falak üregeiben, sziklahasadékokban fészkel telepesen, sokszor egyéb madarakkal együtt. Fészke kapart mélyedés. Fészekalja 3–6 tojásból áll, melyeken 28–29 napig kotlik. A fiatal madarak 28–29 nap múlva repülnek ki.
- Az elterjedési területe rendkívül nagy, egyedszáma pedig stabil. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján nem fenyegetett fajként szerepel.[4] Európában nem fenyegetett fajnak számít.
- Magyarországon fokozottan védett!
Magyar Wikipédia:Fehérkarmú vércse
Forrás: Magyar Wikipédia Fehérkarmú vércse
Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Peterson, Mountfort & Hollom: Európa madarai. Gondolat, Bp. (1977)