A havasi partfutó a madarak osztályának lilealakúak rendjébe, ezen belül a szalonkafélék családjába tartozó faj. A fajt Carl von Linné svéd természettudós, orvos és botanikus írta le 1758-ban, a Tringa nembe Tringa alpina néven. Besorolásuk vitatott, egyes rendszertani munkák az Ereunetes nembe sorolják Ereunetes alpin néven.
Védett madár! - Eszmei értéke:25 000,- Ft.(2012)
Az Eurázsia északi részén élő madarak Afrikába és Ázsia déli részére vonulnak, az Alaszkában és Kanadában élő egyedek Észak-Amerika déli részére költöznek.
A természetes élőhelye tundrák, tengerpartok, sós lagúnák és mocsarak, édesvizű tavak és mocsarak, valamint szántóföldek és legelők. Vonuló faj.
Magyarországon rendszeres vendég, nagyszámú tavaszi és őszi átvonuló.
Átlagos testhossza 16-22 centiméter, szárny fesztávolsága 33–40 centiméteres, testtömege 33–85 gramm.[3] Nászidőszakban a hasán nagy fekete folt található, télen barnásszürke. Feje, háta és szárnyai világosbarna, sötétebb mintázattal.
Főleg rovarokkal, apró rákokkal, férgekkel és puhatestűekkel táplálkozik, de apró magvakat is fogyaszt.
Tundrákon, tengerpartokon, lápokon fészkel. Fészekalja 4 tojásból áll, melyen 21-22 napig kotlik.
Az elterjedési területe rendkívül nagy, egyedszáma viszont csökkenő, de még nem éri el a kritikus szintet. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján nem fenyegetett fajként szerepel.