Kertészet/Madarak/Kis vöcsök

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2550 bájt

Kertészet

Kis vöcsök



Kis vöcsök


Kis vöcsök
(Tachybaptus ruficollis, Syn: Colymbus ruficollis)
Más neve(i): -
A kis vöcsök a vöcsökalakúak rendjébe, ezen belül a vöcsökfélék családjába tartozó faj. A fajt Peter Simon Pallas német zoológus írta le 1764-ben, a Colymbus nembe Colymbus ruficollis néven.
Védett madár! - Eszmei értéke:50 000,- Ft. (2012)
Eurázsiában és Afrikában is megtalálható. Azokon a területeken, ahol befagy a víz, ott vándorol, máshol állandó madár. Főleg az állóvizeket kedveli, amelyek partján sűrű a növényzet. Édes és sós vizeknél is megtalálható
Magyarországon minden álló- és egyes folyóvizeinken rendszeres fészkelő március-november hónapokban. Az itt élő egyedek jelentős része elvonul, de maradnak áttelelők is (pl.: Hévízi-tó).
Átlagos testhossza 25-29 centiméter, szárnyfesztávolsága 40-45 centiméter, a hím tömege 140-200 gramm, a tojóé 130-190 gramm.[5] Nászruhája felül fényes fekete, barnás csillogással, alul szürkésfehér, sötét foltokkal. A szem vörösesbarna, szemsávja sárgászöld, a csőr töve sárgászöld, a hegye fekete.
Jól úszik és bukik, de röpte nagyon nehézkes. Veszély elől alábukással igyekszik menekülni, vagy a vízi növények közé úszik. Kisebb állatokra vadászik, elkapja a ízeltlábúakat, puhatestűeket és férgeket is, de növényi anyagokat is fogyaszt.
A párok tél folyamán állnak össze. Április és július között a tojó 4-6 fehéres zöld tojást rak, amelyeken a szülők felváltva 20-27 napig kotlanak. A fészkét, amely egyfajta úszófészek, a nyílt víztükör közelében, vízinövényekből építi. Mindkét szülő gondozza az utódokat. Magányosan fészkelő.
Magyarországon védett!


Magyar Wikipédia:Kis vöcsök

Forrás: Magyar Wikipédia Kis vöcsök

Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Györffy Gyögy & Hornung Erzsébet: Állatrendszertani gyakorlatok. JATE Press Szeged (1987).
,
Peterson, Mountfort & Hollom: Európa madarai. Gondolat, Bp. (1977)


A Wikimédia Commons tartalmaz Kis vöcsök témájú médiaállományokat.