Állatok/Madarak/Fekete gólya
Megjelenés
(Kertészet/Madarak/Fekete gólya szócikkből átirányítva)
Fekete gólya
- (Ciconia nigra, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A madarak osztályának a gólyaalakúak rendjébe, ezen belül a gólyafélék családjába tartozó faj.
- Védett madár! - Eszmei értéke: 500 000,- Ft. (2012)
- Testhossza 90-105 centiméter, szárnyfesztávolsága 173-205 centiméter, tömege 3000 gramm. Feje fekete, nyaka, melle és háta matt fekete, melyek fémes zöld vagy ibolya csillogásúak. Röptében a szárnyon alul, csak egy fehér háromszög van a hónaljnál. A fiatal példányok csőre és lába szürkészöld, az idősebbeké piros.
Élőhelye
- fenyő vagy lombos erdők között elterülő mocsaras tisztások és rétek, ártéri erdők, folyóholtágak.
- Táplálékát nemcsak vizenyős rétek szélén, de gyakran vízben állva keresi, vadászik kisebb gerincesekre, vízi rovarokra. Olykor a fészkelőhelye közelében elterülő mezőgazdasági területen egerészik gémekkel, fehér gólyákkal egy csapatban.. Erdei fákon fészkel.
- Gallyakból álló fészkét a lombkorona alsó részébe, egy kihajló vastag ágra rakja. Ha a fészek elpusztul, ritkán épít újat, inkább elfoglal egy másik, elhagyott fészket. A 3-5 tojásból álló fészekaljon a szülők felváltva ülnek. Miután a 30-35 napos költési idő leteltével a fiókák kikelnek, a tojó vigyáz rájuk, míg a hím eleséget hord. Később már felváltva hordják a táplálékot. A fiókák július közepén hagyják el a fészket és megtanulnak önállóan táplálkozni.
- Élőhelyét elsősorban a fakitermelés veszélyezteti, hiszen a fészkét akkor is elhagyja, ha a közelben kivágják a fákat.
- Fokozottan védett!
Forrás: Magyar Wikipédia Fekete gólya
Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Györffy Gyögy & Hornung Erzsébet: Állatrendszertani gyakorlatok. JATE Press Szeged (1987).,
Peterson, Mountfort & Hollom: Európa madarai. Gondolat, Bp. (1977)