Állatok/Madarak/Rövidkarmú fakusz
Megjelenés
Rövidkarmú fakusz
- (Certhia brachydactyla, Syn: -)
- Más neve(i): -
- A rövidkarmú fakusz a verébalakúak rendjébe, ezen belül a fakúszfélék családjába tartozó faj. A fajt Christian Ludwig Brehm német ornitológus írta le 1820-ban.
- Védett madár! - Eszmei értéke:25 000,- Ft. (2012)
- Európa mérsékelt övi részén és Afrika északi területén honos. Lombos és elegyes erdők, parkok és árterek lakója. Fészkelőhelyén állandó, de kóborló faj.
- Magyarországon állandó és rendszeres fészkelő.
- Testhossz 12 centiméter, szárnyfesztávolság 17-21 centiméter, testtömeg 8-11 gramm. Vékony, lefelé hajló csőre van. Homloka halványan pöttyözött, oldalai barnásak, alsóteste piszkosfehér. Jellegzetes éneke van. Karmai rokonához a hegyi fakúszhoz képest rövidebbek.
- A fák kérgének repedéseiben jellegzetes csavarvonalban keresgéli kaszáspókok, fűpókok, kétszárnyúak, levéltetvek és hernyókból álló táplálékát.
- A hímek a költésig énekelnek, a tojók a fák kéreg repedéseibe fészket építenek áprilisban. Fészekalja 6-7 tojásból áll, melyen 15-16 napig kotlik. A fiókákat még 15-16 napig gondozza.
- A Természetvédelmi Világszövetség értékelése szerint nem fenyegeti különösebb veszély, és mivel ez az európai populációkra is igaz, SPEC értékelése sincsen.
- Magyarországon mindemellett védett
Forrás: Magyar Wikipédia Rövidkarmú fakusz
Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Györffy Gyögy & Hornung Erzsébet: Állatrendszertani gyakorlatok. JATE Press Szeged (1987).,
Peterson, Mountfort & Hollom: Európa madarai. Gondolat, Bp. (1977)