Ugrás a tartalomhoz

Állatok/Madarak/Fülemüle

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2086 bájt

Kertészet

Fülemüle



Fülemüle
a lombok között
Fülemüle
(Luscinia megarhynchos, Syn: -)
Más neve(i): csalogány


A fülemüle, a madarak osztályának verébalakúak rendjébe, ezen belül a légykapófélék családjába tartozó faj. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1995-ben „Az év madarává” választotta.
Védett madár! - Eszmei értéke:25 000,- Ft. (2012)


Az egyik legismertebb énekesmadárfaj Magyarországon. Maga a fülemüle szó a görög Philoméla, egy ókori mitológiai személy nevéből származik.
Európában, Kelet- és Közép-Ázsiában költ. A Kárpát-medencébe áprilisban jön, és szeptember közepéig marad, a telet Nyugat- vagy Közép-Afrikában tölti.
Testhossza 16 centiméter, a szárnyfesztávolsága 23–26 centiméter, testtömege 17–24 gramm. Hasa, háta szürke, farka vörösesbarna. Torka világosszürke.
A földön vagy bokrok tövén található rovarokkal, férgekkel, pondrókkal táplálkozik, így a kert- és termőföld-tulajdonosok segítője. Fogságban elpusztul.

A fülemüle éneke
A legzeneibben éneklő énekesmadár, a dal királyának is nevezik, az udvarló hímek hangja májusi éjszakákon zeng. Gégéje négy hangot képes egyidejűleg kiadni, zeneileg tökéletes akkordokat is énekel. A tojó nem énekel.

Erdők talajára készíti csésze alakú fészkét. Fészekalja 4–6 tojásból áll, melyen 13–14 napig ül.
Magyarországon védett!


Forrás: Magyar Wikipédia Fülemüle

Papp László Zootaxonómia. (1996).,
Peterson, Mountfort & Hollom: Európa madarai. Gondolat, Bp. (1977)


A Wikimédia Commons tartalmaz Fülemüle témájú médiaállományokat.