Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Nem ehető gombák/Sziklagyepi nyelespöfeteg

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Tulostoma calcareum szócikkből átirányítva)


Gombák

Sziklagyepi nyelespöfeteg

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gomba fajtákGombanevek változásaiEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk


Sziklagyepi nyelespöfeteg
Sziklagyepi nyelespöfeteg
(Tulostoma calcareum, Syn: -)
Más neve(i): -


Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!: étkezésre alkalmatlan gombafaj.


Termőtest: feji és tönki részre különül.

A fej

gömbölyded, gyakran kissé nyomott, 5-12 mm átmérőjű. A külső burok (exoperidium) hifás-szemölcsös, a fekete rendzina talaj jellegzetesen beleragad, múlékony, néha szétszórt fehéres szemölcsökként marad meg a belső burok (endoperiodium) felületén. A belső burok barnás-okkeres, kezdetben meglehetősen sötét színű, idővel szürkésfehérre halványodik. Szájnyílása kör alakú, röviden csöves, szürkés vagy barnás perisztómmal körülvéve.
A fej nem feltűnően, kissé szeparált a tönktől.

A tönk

karcsú, 20-50 x 2-3 mm, kezdetben narancs barna, később meleg vörösesbarna, hosszirányban barázdált, felülete repedezetten, rányomottan pikkelyes, alján micélium gumóval.
A gleba színe narancsostól rozsdabarnáig.

Spóra, kapillícium

spóra gömbölyded, szemölcsös, 4-6 µm átmérőjű. A pásztázó elektronmikroszkóp (SEM) fotók vonalas rendeződésű, néha barázdásan, taréjosan összenőtt tüskéket mutatnak rajta. A kapillícium 4-10 µm átmérőjű, fala közepesen vastag, néha többszörösen elágazó. A szeptumok nem vagy csak enyhén kiszélesedők.

Előfordulás

jellemzően nagyobb csoportokban, száraz, napos- félárnyékos homokos-, mészköves-, sziklás élőhelyeken; hazánkban dolomit és mészkősziklagyepekben, eddig Magyarországról, Norvégiából, Spanyolországból és Svédországból van adata. Neve élőhelyi igényére utal.


Hasonló fajok

- A hasonló szálkás nyelespöfeteg (Tulostoma squamosum) termetesebb erdei faj, szájadéka körül inkább világos udvart láthatunk, tönkje kifejezetten szálkásan hasadozik, sokszor csavart.
- A sötétsávos nyelespöfeteg (Tulostoma melanocyclum) hasonlít hozzá a legjobban, hiszen ennél a fajnál szintén sötét udvar látható a szájadék körül, és sötét a tönkje, de nagyobb a spórája, a tönkje barnás-feketés (nincsenek benne narancsvöröses színek), és az élőhelye is más.



Lásd még


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Sziklagyepi nyelespöfeteg témájú médiaállományokat.