Gomba/Nem ehető gombák/Nagy csészéspöfeteg
< Gomba | Nem ehető gombák
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Fűszerekről Fűszerek hatóanyagai Ismertebb fűszerek Ételízesítők Fűszerkeverékek Fűszerolajok Fűszerolajos receptek
Fűszersók Ehető gombák Nem ehető gombák Mérgező gombák Gyógygombák Gomba fajták Gombás ételek Gombák eltevése Védett gombák Ecetek Fűszeres ecetek Kandírozás Mustárkészítés Mit-mihez használjunk
Nagy csészéspöfeteg
- (Disciseda bovista, Syn: -)
- Más neve(i): apró csészéspöfeteg, csészés pöfeteg, sötétedő csészés-pöfeteg
Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!
Termőtest
- A csészéspöfetegek között a legnagyobb termőtestű faj.
- A belső burok szabályos, barnás, bordósbarna, puha, a felülete ezüstösen ráncos, az idősebb példányok sötétebb színűek, mert lekopik az ezüstös réteg. A szájnyílás szabálytalanul nyílik.
- A külső burok vékony, hamar elenyészik, nincs kifejezett csészéje, általában csak egy homokszemcsékből összeragadt rész marad belőle a termőtest alján.
- Spórája 6-7 µm átmérőjű, kifejezett, egyenes hengeres szemölcsökkel, amelyek szabálytalan mintázatot mutatnak. A spóra nyele 2-3 µm hosszú, tipikusan elvékonyodó a vége. A kapillícium szálak disciseda típusúak, vékonyabbak a spóráknál, nagyon hullámosak, ritkán dudorosak.
Előfordulás
- Homoki legelőkön, réteken terem.
Megjegyzés
- A Disciseda fajok olyan lycoperdoid pöfetegek, amelyek nem rögzülnek az aljzathoz, nincs meddő részük, a belső burok alján egy kisebb szájnyílás található, a felső részén a külső burok egy többé-kevésbé maradó csészét képez. A termőtest az érés után átfordul. A kapillícium szálak rövidek.
Hasonló fajok[szerkesztés]
Figyelem! A saját gyűjtésű gombát felhasználás előtt feltétlenül vigyük el gombavizsgálatra, amit Magyarországon magánszemélyeknek – a kijelölt piacokon – ingyen elvégeznek! |
Lásd még[szerkesztés]
- Mikológia
- Gombákról bővebben
- Gombás ételek
- Magyar Wikipédia: Nagy csészéspöfeteg
Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve
Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék
Forrás: TERRA Alapítvány