Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Nem ehető gombák/Gallyonülő réteggomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Gombák

Gallyonülő réteggomba

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gomba fajtákGombanevek változásaiEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk


Gallyonülő réteggomba


Gallyonülő réteggomba
(Septobasidium rameale, Syn: Stereum rameale)
Más neve(i): -


Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!
Termőtest

félig az aljzatra simul, másik fele kalapszerűen felpenderedik. A sok termőtest olykor méternyi hosszan sorakozik az ágakon, egymással többé-kevésbé összenőve. Felszínét finoman szürkésfehér, okkersárga borosta fedi, nemezes, esetleg kissé sávos. Zöld színe is lehet a rátelepedő algák miatt. A széle hullámos, rojtos.

Termőréteg

alja, ahol a spórák keletkeznek, sima vagy göröngyölt, átázva szürkés okker vagy sötétebb barna. Kiszikkadva mindig világosabb, szürkésbarna.

Hús

szívós, rugalmas.

Előfordulás

lomberdeinkben, hegyvidéken vagy az Alföldön egyaránt előfordul. Leggyakrabban a tölgyfák, a bükk és a gyertyán elhalt, talajon fekvő, vékonyabb ágain találjuk egész évben. A korhasztás folyamatának középső és végső fázisában vesz részt. A legtöbb friss termőtest kora tavasszal vagy ősszel jelenik meg.


Hasonló fajok

[szerkesztés]
-



Lásd még

[szerkesztés]


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Gallyonülő réteggomba témájú médiaállományokat.