Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Nem ehető gombák/Tölgyfa-pajzsoscsészegomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.


Gombák

Tölgyfa-pajzsoscsészegomba

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gombanevek változásaiGomba fajtákEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk


Tölgyfa-pajzsoscsészegomba
Tölgyfa-pajzsoscsészegomba
Tölgyfa-pajzsoscsészegomba
(Colpoma quercinum, Syn: -)
Más neve(i): -


Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!

A tölgyfa-pajzsoscsészegomba a Rhytismataceae családba tartozó, Európában honos, a tölgyfák beteg vagy elhalt ágain élő gombafaj. E korhadékbontó tömlősgomba gyengültségi parazita.

Termőtest (apothecium)

csésze, illetve pajzs, hosszúkás ajakalakú, 10-30 mm átmérőjű, faágba ágyazódó. Csak esős időben nyílik ki, száraz időben vékony, feketés, bőrszerű sejtréteg (excipulum) veszi körül a termőtestet.
A gombával fertőzött lehullott ágakon, de álló fa, alacsonyabb fény vagy tápanyaghiányos, pusztuló ágán is először a fához hasonló színű bordák jelennek meg, majd a termőtest áttöri a kérget, és láthatóvá válik a szürkés-kékes-zöld színű termőtest, mely sárgás színű spórákat hullat.

Előfordulás

márciustól - májusig, élő tölgyfán és lehullott gallyakon is megtalálható. A kérgen először a fához hasonló színű bordák jelennek meg, majd a termőtest alulról áttöri a kérget. Európa szerte elterjedt, különösen kocsányos- és kocsánytalan tölgyeken.


Hasonló fajok

- A szürkés csészegombácska,
- a kocsonyás koronggomba hasonlít hozzá.



Lásd még


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Tölgyfa-pajzsoscsészegomba témájú médiaállományokat.