Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Nem ehető gombák/Golyógomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Sphaerobolus stellatus szócikkből átirányítva)


Gombák

Golyógomba

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gomba fajtákGombanevek változásaiEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk


Golyógomba
Golyógomba
Golyógomba
Golyógomba
Golyógomba
(Sphaerobolus stellatus, Syn: -)
Más neve(i): -


Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!

Ez a gomba szaprobionta, növényi korhadékbontó.


Termőtest

gömb alakú, 1-3 mm széles, sárga, narancssárga színű parányi golyócska, melynek kinyíló csészéjében kilövésre vár a spórákat tartalmazó ragacsos golyó. Sejtrétegeinek megduzzadása gyorsan emelkedő nyomást kelt a gombában, amely a spóragolyót akár 4 méterre is kiröpíti.
A termőtest 4-9 sugárirányú karéjra nyílik a spórák megérésekor. A spórákat tartalmazó spóragolyó (gleba) 1 mm átmérőjű vöröses-barna, sötét barna színű, ragadós felületű.

Előfordulás

fűrészporon, növényi törmeléken-korhadékon, talajtakaró mulcson, tavasztól őszig, magányosan és csoportosan.

Megjegyzés

többfelé jól ismerik az emberek a golyógombát, amely házaikat, autóikat megsörétezi vöröses-barnás golyóival.
1729 óta ismert ez a gomba.
A golyógombáról bővebb leírás az ágyúgomba internet címen található.
Ugyanitt Greville animációja a spóraszórás mechanizmusát mutatja be. Az animáció megjeleníti előttünk a spóra kilövés különböző fázisait, ahogy a spóramassza alatt lévő hártya megduzzad, felfújódik, és kilöki magából a ragacsos glebát, messzi távolságra a termőhelyétől, egy új felületre.
Ez a katapultálási mechanizmus óriási teljesítmény, akár olimpiai rekordnak is nevezhetnénk. Olyan, minta egy 180 cm magas ember 2,4 km magasra dobná a labdát, és az 3,2 km -rel arrább esne le.
A kihullott spóra általában megfelelő körülmények között készen áll a csírázásra. E gomba spóracellái azonban nem törékenyek, sem az eső, sem a szél nem tudja széttörni. A megoldás kulcsa a növényevő állat! Az állat táplálékával felfalja a növényre rátapadt ragadós glebát is, s bélrendszerén keresztül haladva, és onnan kiürülve a spóra csírázásra kész állapotba kerül.

Beszédes a gomba tudományos neve

Sphaerobous stellatus A sphere golyót jelent (ezt szórja a gomba).
A stellatus (stellar = csillagszerű) utal a hátra maradt csésze alakjára.
Ez a gomba bazídiumos, de a belsőspórás gasteromycetesekhez tartozik, ugyanis a bazídium nem löki le magáról a spórát, hanem egyéb passzív elterjesztési móddal, széllel, vízzel, ez esetben katapultálással terjed a spóra.
A fent említett leírást Magyar Józsefné házi kísérlete igazolta.
1 napig kis dobozkában tartotta a termőhelyéről kiemelt gombát, s leemelve a zöld levél takarást, megtalálta a kilőtt ragacsos spóragolyót.


Hasonló fajok

[szerkesztés]
-



Lásd még

[szerkesztés]


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Golyógomba témájú médiaállományokat.