Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Nem ehető gombák/Könnyező házigomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Serpula lacrymans szócikkből átirányítva)


Gombák

Könnyező házigomba

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gombanevek változásaiGomba fajtákEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk


Könnyező házigomba
Könnyező házigomba
Könnyező házigomba
Könnyező házigomba
(Serpula lacrymans, Syn: Merulius lacrymans)
Más neve(i): könnyező fagomba, házi szivacs, pinceszivacs, cellás gomba


Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!

A könnyező házigomba, a bazídiumos gombák törzsébe, azon belül a tinórualkatúak rendjébe és a (Serpulaceae) családjába tartozó faj. Ritkák, de előfordulnak köztük szerves anyagokat vagy faanyagot bontó-korhasztó gombák (mint pl. a Buchwaldoboletus nemzetség tagjai)


Fajtaneve a latin serpula szóból ered, melynek magyar jelentése „kúszó”, valamint a lacrymans szóból, amely „könnyezőt” jelent. Ez a gombafaj a felelős a faanyagokon megjelenő száraz korhadás, és barna korhadás jelenségekért.
Erdőkben ritkábban terem, de elsősorban nedves építési fán, főleg puhafán és bükkön (kisebb mértékben tölgyön is), de más cellulóztartalmú anyagokon is megterem, ami esetenként akár házak összedőlését is okozhatja. Elegendő páratartalom és 50 °C alatti hőmérséklet esetén egész évben növekszik.
A pókhálóhoz hasonló szürke szálhálózat megjelenése a fa felületén már az adott faesszencia károsodását jelzi. Eleinte fehér, kerek, pihe-puha és kb. 1 cm vastag, majd különböző formákat ölt, gyakran raklap (ritkán konzol alakú), radiális-szálas megjelenésű, egy négyzetméternél nagyobb felülettel az aljzatra terítve, (akár 4,5 m átmérőig).
A termés steril széle gyapjas, fehér vagy világos sárgás színű, idős korban szürke vagy barna, a közepét barnássárgától rozsdásodásig terjedő termőréteg foglalja el.
a gombának ez a központi része szemölcsös, mellbimbószerű, tágabb pórusú, labirintusra emlékeztető, alveoláris ráncokkal, frissen hordozó sok vízcsepp (könny). Színe sárga-rozsda.

Hús

Húsos, puha (szivacsos), viszonylag könnyen lefejthető. Az illata undorítóan dohos.

Mikroszkópos jellemzői

Élénk okkertől sárgásbarnáig terjedő, ellipszoid alakú, sima spórákkal rendelkezik, néha apró cseppekkel, méretük 9-10 x 5-6 mikron. A spórás tömeg barna por formájában nyilvánul meg.
A pinceszivacs főleg tartósan vagy részben puhafára épített házakban terem, de bükkön, sőt tölgyön is megterem. A támadás más cellulóztartalmú anyagokra is kiterjed, mint például padlóburkolatok, ajtókeretek, ablakpárkányok, lépcsők, famennyezetek, tető szarufák, papír vagy textíliák. A nagyon gyorsan szaporodó gomba gyakran falazatra, vakolatra is átterjed, akár 1,5 m vastag falakon is áthatol, terjesztésére hőcsatornák, elektromos vezetékek és karton szigetelés szolgál.
Az olyan fejlődést, mint az aktivitás, elsősorban az optimális páratartalom (30-40%), alacsony szellőzés és elegendő oxigénhiány támogatja és ösztönzi. A sötétség 22-24 °C-os hőt kedveli. A pókhálóhoz hasonló szürke szálhálózat megjelenése a fa felületén már az adott faesszencia károsodását jelzi. Sajnos éppen azért, mert kevésbé frekventált terekről van szó, kevesen figyelnek erre a szempontra. A házi szivacs által egyszer megtámadt fán végül a barna rothadásra jellemző hosszanti és keresztirányú repedések vannak.
Ezt a szivacsot nagyon nehéz megsemmisíteni, és ha egy ház erősen szennyezett, az ellenőrzési eljárások gyakran sikertelenek.
Az eljárások megkezdése előtt meg kell határozni a fertőzés forrását, meg kell határozni annak okait, valamint a szennyeződés lehatárolását (a fertőzés határainak elemzése az egész épületben és minden irányban).
A felmérést követően az alábbiakat, lehetőleg szakképzett cégnek kell elvégeznie:
- A gombát a falazaton a legapróbb részletig lereszeljük, a maradékot kefével távolítsuk el, majd az érintett fát távolítsuk el és égessük el.
- Erről a térről el kell távolítani a nedvességforrásokat, és ha a problémák mélyebbek, akkor a helyet újra kell építeni.
- Mivel ez a faj nagyon jól növekszik oxigénhiányban, a helyet erős ventilátorok segítségével kell szellőztetni.
- A teret radiátorok fűtik legalább 50 °C hőmérsékleten hosszabb ideig (1-3 nap), a legjobban ventilátorral kombinálva.
- Végül gombaölő szert alkalmaznak az érintett területeken, például szélesebb körben.
Figyelem! Egyes fungicidek mérgezőek is lehetnek az emberre. A helyiségeket, ahol a műveleteket végezték, nagyon jól szellőztetni kell, hogy ne lélegezze be a mérgező füstöket.
- A felújítást mindig a falazat és az építőfa víztelenítésének kell kísérnie, ezért kiterjedt és költséges lesz.
- A hulladékot a kijelölt helyekre szállítják, ahol fertőtlenítés esetén is elássák.
- Az épen maradt téglákat összetörik, hogy senki ne szedje össze és ne használja fel más építkezésen.



Hasonló fajok

[szerkesztés]
- A Könnyező házigomba aligha téveszthető össze más gombafajtákkal, különösen vad "rokonával"
- a Rostos redősgomba Serpula himantioides, amely valamivel kisebb, de hasonlóan káros.



Lásd még

[szerkesztés]


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Könnyező házigomba témájú médiaállományokat.