Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Nem ehető gombák/Juharlevél foltgomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Rhytisma acerinum szócikkből átirányítva)


Gombák

Juharlevél foltgomba

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gombanevek változásaiGomba fajtákEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk


Juharlevél foltgomba
Juharlevél foltgomba
Juharlevél foltgomba
(Rhytisma acerinum, Syn: -)
Más neve(i): -


Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!

A gomba élősködő tömlősgomba.


Termőtest

A gomba juharfák (Acer platanoides, Acer pseudoplantanus, Acer campestre) levelén ősszel 1-2 cm átmérőjű fénylő, fekete sztrómát (termőtestpárna, amelyben a tömlőket tartalmazó termőtestek képződnek) alkot. A sztróma kívül fekete, belül fehér.
A sztrómában hosszúkás, hullámos kiemelkedések alakjában jelennek meg az apotéciumok (termőtestek), amelyek hosszúkás repedésekkel nyílnak fel tavasszal. Az aszkospórák a légáramlatokkal jutnak fel a koronába, és fertőzik a folyó évi leveleket.
A termőréteg szürkés sárga.

Mikroszkopikus jellemzők

A tömlők bunkó alakúak, csúcsuk csonka-kúp alakú, méretük 120-130 x 9-10 µm. A spórák vékony fonalasak, kötegben helyezkednek el, felső csúcsuk lekerekített, alul hegyesek, 60-80 x 1,5-2 µm méretűek.


Élőhely

A gomba juharfák (Acer platanoides, Acer pseudoplantanus, Acer campestre) levelén ősszel fejleszti termőtestpárnáit.
A gombával légszennyező gázoktól mentes környezetben találkozunk, mivel a gomba aszkospóráinak kihajtását a kén-dioxid gátolja. A juharlevelek tünetmentessége e légszennyező gáz jelenlétének igen jó indikátora.

Megjegyzés

A nemzetség más fajaival is találkozhatunk, pl. a tatárjuharon (Acer tatricum) a Rh. punctatum, a fűzfákon (Salix fajok) Rh. salicinum, valamint a tőzegrozmaringon (Andromeda polifonia) a Rh. andromedae.


Hasonló fajok

-



Lásd még


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Juharlevél foltgomba témájú médiaállományokat.