Ugrás a tartalomhoz

Gomba/Nem ehető gombák/Cservirág nyálkagomba

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Boszorkányvaj nyálkagomba szócikkből átirányítva)


Gombák

Cservirág nyálkagomba

Gomba portálMikológiaGombacsaládokGombalista (HU-La)Gomba fajtákGombanevek változásaiEhető gombákGyógygombákNem ehető gombákMérgező gombákGombamérgezésekVédett gombákGombák eltevéseGombás ételekGombavizsgálatGombanaptárGomba szótárMit-mihez használjunk


Cservirág nyálkagomba
Cservirág nyálkagomba
Cservirág nyálkagomba
Cservirág nyálkagomba
(Fuligo septica, Syn: Mucor septicus, Reticularia septica, Aethalium septicum)
Más neve(i): -


Étkezési érték: Ez a gomba nem ehető!

A cservirág nyálkagomba az amőbák országába, a nyálkagombák törzsébe, és a Physaraceae családjába tartozó faj. Júniustól októberig, korhadó faanyagon, elhalt leveleken fordul elő. Gyakori faj.


A cservirág nyálkagomba az egész világon megtalálható; persze ott, ahol elegendő esőzés és fásszárú növényzet van. A cservirág nyálkagombát számos közreműködő, egysejtű élőlény alkotja. A tápanyagok felkutatásához, lassú helyváltoztatásra is képes. A színezete a fehértől a sárgásszürkéig változik. A korhadó aljzat szerves anyagait veszi el, abból él.
Teste nem fonalakból áll, csak vajsárga plazmatömegből, a nyálkagombák törzsébe tartozik. A száraz időszakban rejtőzködik, esőzések után látható.

Termőtest

2-20 cm átmérőjű, 0,5-3 cm magas. Mint sűrűn folyó, elkenődő sárga vaj borítja a korhadó tuskót, az avart, a trágyás talajt. A puha, nyálkás massza a szaporodásakor szivacsszerűvé válik és sötétebb árnyalatú lesz, továbbá kinőnek a spóratartói. A sötét spóráit főleg a szél
Ha spórái megérnek, a nyálkatömeg beszárad, miközben felületére világos okkersárga mészkristályokat választ ki. Ez a burok hamarosan széttöredezik és a fekete spórák tömegét szétfújja a szél, szertemossa az eső, de a pudvabogarak (Latridiidae) is terjesztik.

Megjegyzés

Európában körülbelül 100 nyálkagomba faj fordul elő.
A nyálkagombák nem valódi gombák!
Rendszertani besorolásukra és négy törzsükre vonatkozó információk a "Jakucs Erzsébet: A mikológia alapjai (2009)" közlés alapján készült Nyálkagombák bejegyzésben találhatóak!


Hasonló fajok

- Nyálkásgombák



Lásd még


Forrás: Ewald Gerhardt: Gombászok kézikönyve

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék

Forrás: TERRA Alapítvány

A Wikimédia Commons tartalmaz Cservirág nyálkagomba témájú médiaállományokat.