Ugrás a tartalomhoz

Növények/L/Lápi békabuzogány

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Sparganium natans szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2844 bájt

Növények

Lápi békabuzogány


Lápi békabuzogány
Lápi békabuzogány
(Sparganium natans, Syn: -)
Más neve(i): -


Védett növény! - Eszmei értéke:100 000,- Ft. (2016)


A lápi békabuzogány a gyékényfélék családjába tartozó, sekély vízben, mocsarakban élő növényfaj.
20–80 cm magas, sekély vízben gyökerező, évelő, lágyszárú növény. Hajtásai nem ágaznak el, kiállnak a vízből, esetleg elfeküsznek; 4-9 csomó található rajtuk. Szálas levelei 8–30 cm hosszúak és 2–5 mm szélesek, váltakozó állásúak. Többnyire a víz színén lebegnek, ritkábban felállnak. Csúcsuk tompa.
Június-júliusban virágzik. Virágzata jellegzetesen tömött gömb formájú. Az egyes virágok kicsik, zöldes-fehérek, egyivarúak. Az 1-4 termős virágzat a száron alul helyezkedik el, míg a szár csúcsán 1 (ritkán 2) porzós virágzat található. A bibe formája a keskeny tojásdad és a gömbszerű között változik, szélességénél legfeljebb háromszor hosszabb.
Termése jellegzetes buzogányfej alakot vesz fel.
Magyarországon két rokon faj él, közülük a lápi békabuzogány a legkisebb. Az ágas békabuzogány (Sparganium erectum) jóval nagyobb, akár 100 cm magas is lehet, levelei sokkal szélesebbek, virágzata elágazik. Az egyszerű békabuzogány (Sparganium emersum) szintén szélesebb levelű, több virágzata van és a bibeszál legalább 5-6-szor hosszabb a szélességénél.
Az északi félteke mérsékelt övi zónájában található meg Európában, Nyugat-Ázsiában, Japánban és Észak-Amerikában. Európában ritka és több helyen veszélyeztetett. Csehországban és Szerbiában a kipusztulás szélén áll.
Magyarországon a Mátrában, Bakonyalján, az Őrségben, Belső-Somogyban, a Duna-Tisza közén, a Turján-vidéken és a Nyírségben volt megtalálható. Korábban 15 ismert populációjából 14 a termőhelyek kiszáradása miatt kipusztult, de 2000 óta két újabb helyen fedezték fel.
Hűvös vizű tavak szélén, mocsarakban, zsombékosokban él nádasokban, magassásasokban. Magyarországon jégkorszaki reliktum.


Lásd még: Növények gyógyhatása Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Lápi békabuzogány


A Wikimédia Commons tartalmaz Lápi békabuzogány témájú médiaállományokat.