Ugrás a tartalomhoz

Növények/I/Illír sáfrány

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Crocus tommasinianus szócikkből átirányítva)


A lap mérete: 1911 bájt

Növények

Illír sáfrány

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Illír sáfrány
Illír sáfrány
(Crocus tommasinianus, Syn: -)
Más neve(i): sáfrány (Crocus)


Védett növény! - Eszmei értéke: 50 000,- Ft. (2016)


Az illír sáfrány a nősziromfélék családjába tartozó sáfrány nemzetség kora tavasszal virágzó, Magyarországon védett faja.
Dél- és Kelet-Európa, pontosabban Magyarország, Bulgária, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Románia, Montenegró és Horvátország endemikus növénye.
Élőhelyei lombhullató erdők, főként erdeifenyővel elegyes gyertyános–tölgyesek.
5–15 cm magas, hagymagumós évelő növény. Tőálló levelei keskenyek, szálasak, közepükön egy fehér, vaskos hosszanti csík fut végig. Ugyancsak tőálló virágát hártyás fellevél borítja. Lepellevelei hosszú csövűek, színük a halványlilától a sötét ibolyaszínűig terjed és a hozzá megtévesztésig hasonló kárpáti sáfránytól foltnélkülisége különbözteti meg. A 3 külső lepelcimpa belső oldala lila, a külső pedig fehér, a föld alatt még folytatódik. Porzója és bibéi narancssárgák, a bibeszál fonalas. Termése tok. Fehér színváltozata is ismert.
Kedvelt kerti dísznövényként számos színváltozatú fajtáját nemesítettek ki, melyek napfénykedvelők, a talaj tekintetében nem igényesek és nagyon jó hidegtűrők.



Lásd még: Mit-mihez Tanácsok, tippek

Lásd még: Magyar Wikipédia: Illír sáfrány


A Wikimédia Commons tartalmaz Illír sáfrány témájú médiaállományokat.