Növények/Natúr gyógytea/Csipkebogyó

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3061 bájt

Gyógynövény

Csipkebogyó

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Vadrózsa, vagy más néven gyepűrózsa (Rosa canina) Cserjés növény, mely megtalálható erdőszéleken, hegyvidékek lejtőin, domboldalakon, legelőkön. A növény gyógyászati célokra használt termését, szeptember környékén gyűjtik. A vadrózsa virágtermését, a csipkebogyót, akkor szedjük, ha már a dér megcsípte, a termés puhulni, ráncosodni kezd.

vadrózsa
Csipkebogyó májusban
Csipkebogyó
(Rosa canina, Syn: )
Más neve(i): Bicskefa, csipke, csitkenye, ebcsipke, gyepű-, parlagi-, vagy vadrózsa, tüskefa, termése: csipkebogyó, petymeg,…hecsedli, hecse(m)pecs, seggvakaró, petymeg


Kiváló vitaminforrás, jelentős C-vitamin-tartalma a citroménak tízszerese, de A-, B-, K- és P-vitamint, vasat, magnéziumot, pektint, flavonoidokat, cukrot, alma- és citromsavat, cseranyagot is tartalmaz.

A csipkebogyó drogja kétféle alakban kerül kereskedelembe, szárítva és szőreitől, magvaitól megtisztítva csipkehúsként.

A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést.

A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén.

Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is.
Ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban széles körben alkalmazzák. Egyes népek még likőrt, bort és pálinkát is készítenek belőle, a svédek pedig levesnek főzik meg.
A csipkebogyó tartalmazza a legtöbb C-vitamint az összes vad és kerti gyümölcs közül, sőt C-vitamin-tartalma tízszer nagyobb a citroménál.
A szárított bogyóiból hideg áztatással készítünk teát.
Csipkebogyó tea:
Egy púpozott evőkanálnyi csipkebogyó szárítmányt, 5 dl hideg vízben 1-2 órán keresztül áztatjuk, majd felmelegítjük és leszűrjük. Mindkét esetben langyosítva, kb. 35-40 C°-on használjuk fel.
Mézzel édesítve, nem csak kiváló élvezeti tea, hanem immunerősítő, a meghűléses időszakok kiváló gyógyszere is.


Lásd még: a növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Csipkebogyó


A Wikimédia Commons tartalmaz Csipkebogyó témájú médiaállományokat.