Növények/Natúr gyógytea/Árvácska

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2112 bájt

Gyógynövény

Árvácska

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Az árvácska szalicilsav-vegyületeket, szaponinokat, nyákot és csersavakat tartalmaz, továbbá flavonoidokat, melyek nagyobb mennyiségben a virág fehér és sárga szirmaiban találhatók meg. A növény bővelkedik ezenkívül C- és E-vitaminban, valamint kalcium- és magnéziumsókban.

Árvácska
(Viola odorata, Syn: - )
Más neve(i): Illatos ibolya, lila ibolya, violetta, vénuszvirág vagy bájos ibolya, kék ibolya, ibolya, viola,…

Friss, vagy szárított virágának szörpje, vagy forrázata enyhe hashajtó, hörghurut, köhögés, álmatlanság, fejfájás elleni teákban alkotórészként vagy idegnyugtató, köptető, izzasztószerként is használható.

Az árvácska belsőleg és külsőleg alkalmazva jótékony hatású különböző bőrbetegségek, mindenek előtt fiatalkori akne és pattanások ellen, illetve más bőr elváltozások esetén.

Árvácska tea

Öntsünk fel 1,5 dl forró vízzel 2 kávéskanál szárított árvácskát, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le.
Fogyasszunk 8 hétig naponta 2-3-szor 1 csészével, étkezés után.
Borogatáshoz és lemosáshoz forrázzunk le 4-6 kávéskanál árvácskát ½ l lobogó vízzel, majd 10 perc elteltével szűrjük le.
Alkalmazzuk naponta többször. Ez a forrázat arclemosásra is alkalmas.


Ellenjavallat: Az árvácskából készült forrázat hosszabb ideig történő használata során bőrallergia, hányinger és hasmenés léphet fel. A tünetek megszűnnek, miután abbahagytuk a forrázat alkalmazását.
Gyógyszer mennyiségben csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható.


Lásd még: a növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Árvácska


A Wikimédia Commons tartalmaz Árvácska témájú médiaállományokat.