Növények/Natúr gyógytea/Lándzsás útifű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 4448 bájt

Növények

Lándzsás útifű

Növények Népi gyógyászat Gyógynövények Gyógynövények hatóanyagai Gyógynövények gyűjtése Gyógynövény‐gyógyszer interakciók Gyógynövények Interakciós hatásai Gyógynövények felhasználása Gyógynövények adagolása Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Gyógyteák Gyógyborok Gyógyfürdők


Levelét a virágzás kezdetéig gyűjtjük, és 30-50 C°-on gyorsan szárítjuk. Magját száraz időben, augusztustól októberig szedjük.

Lándzsás útifű
Lándzsás útifű
(Plantago lanceolata, Syn: -)
Drog Plantaginis lanceolatae folium (Ph .Eur. 4., Ph. Hg. VIII.),
Más neve(i): keskeny levelű útifű, kígyófű, kígyónyelvűfű, lúdnyelvűfű, hálófű, gyíkfű, útilapu.

A lándzsás útifű, jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, ezért összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén.

Alkalmas asztma, hurut, szamárköhögés, erős köhögés enyhítésére, szabályozza a székrekedést és a hasmenéses állapotot. Használják gyomorégés és légúti hurut ellen is. A száj-, toroknyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában használható fel.


Útifű tea:

Csészénként 1 púpozott kanálnyi útifüvet leforrázunk, fél perc múlva leszűrjük. A naponta frissen elkészített teából 2 csészényit kortyolgatunk el.
Vese- vagy epekőképződés esetén a teához napi 6-8 g magot kell a teával együtt bevenni.

Útifű tea:

Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Kívánság szerint mézzel édesíthető.
Naponta 2-3 csésze teát fogyasszunk. Teája nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedések esetén használják.

Friss levélpép

fog-, fej-, fülfájás esetén, nyílt sebek, csípések, kígyómarás kezelésére használjuk.

Szirup készítés:

Forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet újfent forraljuk fel, majd kis lángon sűrítsük be, és keverjünk hozzá 150-200 g mézet. Főleg a gyermekek használják, naponta 1-2 evőkanálnyi fogyasztása ajánlott.

Borogatás, és gargarizálásra:

Csészénként 2 tk szárított lándzsás útifüvet leöntünk hideg vízzel, gyakori kevergetés mellett 1 órán át állni hagyjuk. Alkalmazható a száj és toroknyálkahártya, illetve a bőr gyulladásainak kezelésére.

Sérülésekre

A lándzsás útifüves borogatás enyhülést nyújt rovarcsípés, zúzódás, viszketés, duzzanat, lassan gyógyuló sebek és pattanás esetén.

Borogatáshoz lándzsás útifű és kamilla egyenlő arányú keverékéből is készíthetünk forrázatot. Aranyér vagy hüvelygyulladás kezelésére 37°C hőmérsékletű fürdővízhez öntsünk 1 l forrázatot vagy főzetet.

A szem és a szemhéj gyulladása esetén

Ha kimerültség hatására, a szél, a víz vagy a napsütés által okozott irritációtól kötőhártyánk vagy szemhéjunk begyullad, öblítésre használhatunk lándzsás útifüvet. E célból érdemes gyógyszertárban kapható szemöblítő poharat alkalmazni.

Lázzal járó fertőzés ellen

A lázas hörghurut és a szamárköhögés gyógyulását elősegíthetjük, ha naponta megiszunk 3-5 csésze lándzsás útifűből készített teát. A lándzsás útifű leve ugyancsak eredményesen alkalmazható: a friss levelek nedvét kisajtoljuk, felmelegítjük, majd mézzel édesítjük. Kétóránként fogyasszunk belőle 1 evőkanállal.

Tavaszi tisztítókúra

A lándzsás útifű leve vagy a növényből készült tea vértisztító hatású, támogatja a májműködést, serkenti a vese- és a húgyhólyag funkcióit, javítja az emésztést. Tavaszi tisztítókúránk eredményességét fokozhatjuk, ha a lándzsás útifű forrázatát vagy levét fogyasztjuk naponta 2-3 csészével.


Ellenjavallat: A szem és a szemhéj fertőzés esetén legelőször kérjük ki orvosunk véleményét. Várandósság és szoptatás ideje alatt belsőleges alkalmazása, nagy mennyiségben való fogyasztása nem ajánlott!


Lásd még: A növényről Mit-mihez