Ugrás a tartalomhoz

Növények/Natúr gyógytea/Fehér mustármag

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3271 bájt

Gyógynövény

Fehér mustármag

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Fehér mustár
Fehér mustármag


Fehér mustármag
(Sinapis alba, Syn: -)
Drog ',
Más neve(i): angol mustár vagy fehér repce


A fehér vagy angol mustár (Sinapis alba) a káposztafélék rokona, a keresztesvirágúak közé tartozik, szórt állású, nyeles, szárnyasan tagolt levelei, vékony szára, hengeres gyökere van.

A növény magjai sárgák vagy világosbarnák, aprók, egy-két milliméter átmérőjűek, gömbölydedek, magas olajtartalmúak. A mustárt a Földközi tenger környékén ma is fellelhető gyomnövényből, a vadmustárból nemesítették, és évezredek óta alkalmazzák fűszerként, illetve gyógynövényként.


A mustármagokból nyerhető olajat elsősorban külsőleg alkalmazzák izomgörcsök, izom és ízületi fájdalmak esetén, mivel a bőrbe dörzsölve növeli a hajszálerek áteresztőképességét, helyi vérbőséget okoz, görcsoldó, fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású.

Tüdőgyulladásra, hörghurutra légzéskönnyítő pakolásként, megfázáskor meleg lábfürdőbe téve is ajánlják házi szerként a használatát.


Tartalmaz:→ A mustár legfontosabb hatóanyagai a nitrogén- és kéntartalmú, ún. mustárolaj-glikozidok, amelyek enzimek (például mirozin) hatására (víz vagy nyál jelenlétében) jellegzetes, csípős ízű cianátokra, allil mustárolajakra és nitrilre bomlanak.
Gyógyhatása(i): Összetevői növelik az étvágyat, jótékonyan segítik az emésztést, fokozzák a nyál- és emésztőnedvek termelését, szabályozzák az anyagcserét, csökkentik a vércukorszintet. A mustármagnak általános méregtelenítő hatást tulajdonítanak, a természetes gyógymód hívei szerint külsőleg és belsőleg is bevethető székrekedés, bélgázok, gyomor-, máj- és epegondok, anyagcserezavarok, aranyér, köszvény, reuma, isiász, helyi bőrgyulladások, pattanások, ekcéma esetén. A vérkeringést serkenti, az érrendszerre pedig tisztító hatással van, csökkenti a véralvadást, a vérrögképződést.

Fehér mustármag-tea

méregtelenítő, vértisztító, emésztésrendező kúraként naponta háromszor egy csapott kávéskanálnyi fehér mustármagot kell vízzel vagy teával lenyelni, egészben, szétrágás nélkül.
A kúra időtartama hat-nyolc hét.


mustármag-gyógyfürdő

Légúti bajok, fertőzések esetén mustármagőrleményt tettek vászonzacskóba, azt áztatták a fürdővízbe.


mustármag-pakolás

A mustártapasz őrölt magok és meleg víz vagy ecet keverékéből készül, de egyes vidékek népi gyógyászatában sótlan disznózsírral viszik fel az átmelegítendő, kezelendő testrészre.


Ellenjavallat: -


Lásd még: a növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Fehér mustármag


A Wikimédia Commons tartalmaz Fehér mustármag témájú médiaállományokat.