Ugrás a tartalomhoz

Növények/Natúr gyógytea/Illatos ruta

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2463 bájt

Gyógynövény

Illatos ruta

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Illatosruta


Illatos ruta
(Agathosma betulina , Syn: Barosma betulina)
Drog Barosmae folium ,
Más neve(i): Buku, buchu


Felhasználjuk:Házi használatra kizárólag a levelét használjuk, bár illóolaj is készül belőle.


Tartalmaz:→ kb. 2% illóolaj, melyben diosfenolok találhatók, emellett még monoterpén-ketonok (izomenton, menton, pulegon), terpinen-4-ol, limonen, mircen, a-pinen, 8-mercapto-p-mentan-3-on, nyálka- és gyantaanyagok, flavonoidok (diosmin, diosmetin-7-O-rutinozid, rutin)
Gyógyhatása(i): Az illatos ruta levele az enyhe húgyúti gyulladások, mint például a hólyaghurut, a húgycső- és a prosztatagyulladás, valamint a húgyhólyag érzékenysége esetén hatásos. Idült hörghurut esetén hörgőfertőtlenítőként ajánlott. Az illatos ruta levelét gyakran más növényekkel együtt alkalmazzák, például a medveszőlővel. Külsőleg nem használatos.

Illatos ruta-tea

30 g levelet 5 dl forróvízzel leöntjük, szűrjük, ha kell lehűtjük.
Naponta 3-4 szer 1 dl tea javasolt az alábbi betegségek esetén.
Ha melegen adjuk, akkor izzasztó hatása is lesz, csökkenti a prosztataduzzanatit és enyhíti a húgycső irritációt, valamint az első stádiumban lévő cukorbetegség és a fehérfolyás gyógyítására is alkalmazható.
Medveszőlővel egyenlő arányba keverve segítség a húgyúti betegségekben. Vizelési nehézségek, hólyaggyulladás, vízkórság esetén, erős teát készítsünk és hidegen használjuk fel.
Vízhajtó hatása miatt levele eltávolíthatja a szervezetből a káliumot, ezért az illatos ruta alapú készítmények alkalmazása esetén sok, káliumban gazdag friss zöldséget és gyümölcsöt (brokkolit, articsókát, spárgát, sárgabarackot, ribiszkét) kell fogyasztani.


Ellenjavallat: A szokásos előírt adagoknál semmilyen káros mellékhatása nem ismert.


Lásd még: a növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Illatos ruta


A Wikimédia Commons tartalmaz Illatos ruta témájú médiaállományokat.