A Kínából származó növényt hazánkban termesztik. Egy-, illetve többéves faja is létezik. Gyógyászati célokra a növény föld alatti szervét, a gyökértörzsét használják. A rebarbara gyökértörzs tartalmaz antrakinon glikozid keveréket (reumemodin-, aloéemodin- és reinglikozidok), diantron glikozidokat, cserzőanyagokat és flavonoidokat.
Rebarbara
Latin neve: (Rheum palmatum)
A tenyeres rebarbara
A növény szárát leveshez, gyümölcslevekhez, sütemények készítéséhez használhatják. A növény gyökértörzsét kis adagban étvágyjavítóként, valamint gyomor-bélhurut esetén alkalmazzák. Nagyobb mennyiségben kiváló hashajtó, de alkalmazzák különféle emésztési zavarok esetén is. Jó gyomorerősítő. A fogak és fogíny védelmében is ajánlott a rebarbara használata.
Összehúzó és fájdalomcsillapító hatása miatt alkoholos kivonatát külsőleg szájnyálkahártya- és fogínygyulladás esetén használják. A növényből készített pép aranyérre is jótékony hatással van.
A gyógyszertárakban különböző rebarbarából készült termékek szerezhetők be: kapható szirup, por, tinktúra formájában.
Rebarbara tea:
Csészénként fél teáskanálnyi felaprított rebarbara gyökértörzset felöntünk forrásban lévő vízzel, majd 10-15 perc múlva leszűjük. A hashajtó hatás kifejlődéséhez 8-12 óra szükséges.
Főzni nem szabad, mert sok oxálsavat tartalmaz.
A kúra orvosi felügyelet nélkül legfeljebb 1-2 hétig tarthat.
Figyelem!
Várandósság és szoptatás ideje alatt ne fogyasszuk.
Tilos alkalmazni bélszűkület, bélelzáródás, a bél akut gyulladásos megbetegedései esetén és 12 éves életkor alatt.
A rebarbara-tea heti kétszeri alkalmazása elbánik a fekete levéltetvekkel.