Ugrás a tartalomhoz

Növények/Natúr gyógytea/Fahéj

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2442 bájt

Gyógynövény

Fahéj

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

A fahéj valóban a “fa héja”, a ceyloni fahéjfa és/vagy a kasszia kérgéből készült fűszer, amely a trópusi fák ágainak lefejtett, sötétbarna kérgéből készül.

Ceyloni fahéjfa (Cinnamomum verum) és a kasszia, a burmai fahéjfa (Cinnamomum burmannii) kérge
Fahéj
(Cinnamomum verum, Syn: Cinnamomum zeylanicum)
Drog Cinnamomi cortex,
Más neve(i): '

A ceyloni fahéjfa Srí Lankán és a Szunda-szigeteken honos, a kasszia Kínában. A vadon is termő, de termesztésbe is vont trópusi fák ágainak lefejtett, sötétbarna kérge a jellemző illatú, édeskés, csípős, kissé fanyar ízű fűszer (Cinnamomi cortex).

A két főbb variáns íze különböző. Az amerikai konyhában népszerű kínai (kasszia) fahéjban a csípős íz dominál, míg az Európában ismertebb ceyloni (zeylanicum) fajta enyhébb, pikánsabb ízű. Őrletlen állapotban kinézetük is könnyen megkülönböztethető: a ceyloni fahéj vékonyabb (papírszerű), a kínai 1 mm-nél vastagabb és fás.

fahéj-tea

Egy teáskanál fahéjport vagy 1-2 fahéjrudat teszünk egy csészébe, majd leöntjük forró vízzel. Hagyjuk fél órán keresztül állni, leszűrjük vagy kivesszük a fahéjrudakat, és már ihatjuk is.
Mézzel kombinálva akár még jobban is érvényesülhet a fogyasztó hatása. A mézet csak a már kihűlt teába tedd, így nem károsítja a mézben található értékes anyagokat!
Elalvás előtt és reggel érdemes fogyasztani. A méz elősegíti az emésztést, kiegyensúlyozza a vércukorszintet, és még a koleszterin szintet is csökkenti.


Ellenjavallat: Csak akkor használjunk fahéjat nagyobb mennyiségben, ha megbizonyosodtunk róla, hogy az tényleg valódi fahéj! Ugyanis az eladók sokszor kassziát árulnak, amely - csípősebb ízéről felismerhető - elfogyasztása nagy mennyiségben fogyasztva mérgező lehet!


Lásd még: a növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Fahéj


A Wikimédia Commons tartalmaz Fahéj témájú médiaállományokat.