Növények/Natúr gyógytea/Fehér akác

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2082 bájt

Gyógynövény

Fehér akác

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Fehér akác virág
Fehér akác
(Robinia pseudo-acacia, Syn: -)
Drog Robinia pseudoacacia flos,
Más neve(i): Fehér akác, akácfa, közönséges akác,


Az akác jellegzetes, édeskés illatú, fehéres vajszínű virágait, frissen a virágzás kezdetén érdemes szedni, a virágfürtöket begyűjtjük, majd virágokat lefejtjük a fürtökről, és azonnal megszárítjuk. A virágzása, az időjárás függvényében májusra, június elejére esik. A virág illóolajat (linaloolt) tartalmaz.
A növény virágzatát köhögés, hurut ellen használják, de palacsinta és fánk készítésénél, ízesítőként a tésztába keverik. Az akácvirág tea élvezeti tea is, de fogyasztása hosszabb ideig nem javasolt, mert a gyomorsavtermelést kis mértékben csökkentheti.


Akácvirág tea:
2 teáskanálnyi szárított akácvirágot - 2 dl forró vízzel leforrázunk, majd 5 perc elteltével leszűrjük.
A virágtea köhögéscsillapító, hurut, és görcsoldó, enyhe hashajtó, gyomorsavtúltengés, a túlzott gyomorsav-képződést gátló, székrekedés, gyomor- és bélfekély.


Íze kellemes, alkalmanként élvezeti teaként is fogyasztható.
A kéregfőzet gyomorsavtúltengés, gyomor- és bélfekély ellen gyógyszeralapanyag.
Ellenjavallat: A kéreg alkalmazásában óvatosság ajánlott, robin és fazin nevű mérgező fehérjéket is tartalmaz! A magok fogyasztása vagy a kéreg megrágása után fellépő, a lektinek által kiváltott súlyos mérgezésekről számolnak be.


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Fehér akác


A Wikimédia Commons tartalmaz Fehér akác témájú médiaállományokat.