Ugrás a tartalomhoz

Növények/Natúr gyógytea/Körömvirág

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 4372 bájt

Növények

Körömvirág

Növények Népi gyógyászat Gyógynövények Gyógynövények hatóanyagai Gyógynövények gyűjtése Gyógynövény‐gyógyszer interakciók Gyógynövények Interakciós hatásai Gyógynövények felhasználása Gyógynövények adagolása Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Gyógyteák Gyógyborok Gyógyfürdők


Körömvirág
Körömvirág
Körömvirág
(Calendula officinalis, Syn: -)
Drog Calendula flos,
Más neve(i): -


Dél- és Kelet-Európából származik. A virágzás kezdetén nyílásukban szedik fészkes virágzatát, de ennél értékesebbek a fészekből kiszedett nyelves karima- vagy sugárvirágok. Nyáron június-július hónapban gyűjtik.


Tartalmaz:→ Poliszacharid (15%), illóolajok (0,2%), E-vitamin, színezőanyagok, karotinoidok, szaponinok, triterpének (5-15%), kalendulin nevű, sárga színű gyanta, keserűanyag, flavonid (0,5-1%) (izoramentin- és kvercetin glikozidok) és C-18 zsírsav.

A körömvirágról tudományosan bebizonyították, hogy kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer. Belsőleg gyomor- és hólyaghurut kezelésére használják. Külsőleg használják visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bőrproblémák, méhcsípések esetén. E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetikai ipar, mely előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként. Tartsuk szem előtt, hogy gyógyászati célokra kizárólag a narancsszínű virágok alkalmasak.


Tartalmaz:→ A körömvirág illóolajat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat tartalmaz.

A körömvirág a benne található szaponinoknak, növényi nyálkának és flavonoidoknak köszönheti sebgyógyító tulajdonságát. A szalicilsav és az illóolajok baktériumölő hatást fejtenek ki, ezzel csökkentik a bőrsélüléseken át a szervezetbe jutó fertőzéseket. A karotinoidok semlegesítik a sejtekben lévő szabad gyököket, ezáltal rákmegelőző hatásúak. Bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére is ajánlják.

A homeopátiás orvosi gyakorlatban sebgyógyításra, fertőtlenítésre, zúzódások kezelésére alkalmazzák.

Szoptatós anyukák mellbimbója gyakran begyullad, de körömvirágkrém használatával jól kezelhető a gyulladt állapot.


Körömvirág tea:

Tegyünk 1 csészébe 1 teáskanálnyi szárított körömvirágot, forrázzuk le, majd 10 perc elteltével szűrjük le.
Naponta 3 csésze tea fogyasztása ajánlott. Lehűtve gargarizálásra is alkalmas. A teát általában epebántalmak, gyomorgörcsök esetén fogyasszuk.

Körömvirág tea:

Két kávéskanál felaprított, szárított körömvirág-virágzatot forrázzunk le 2 dl lobogva forró vízzel, majd meleg helyre téve hagyjuk állni 10 percig. Ha friss virágból készítjük a forrázatot, mindenekelőtt alaposan nézzük át egyenként a virágfejeket, mivel gyakorta bújnak meg bennük kisebb rovarok.

Körömvirág borogatás:

Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított körömvirágot, majd 10 perc után szűrjük le.
Borogassuk vele a sérült felületet. Naponta 2-3 kezelés ajánlott.
Ne keverjük össze a hozzá hasonló közönséges büdöskével (Tagetes patula).

Körömvirág-tinktúra

A körömvirág-tinktúrában különösen erősen mutatkoznak meg a növény jótékony tulajdonságai. Öntsünk fel 20 g virágszirmot 100 g 40%-os alkohollal, majd tegyük félre 14 napra. Szűrjük át. A tinktúrát a sebes, fekélyes területek környékén paskoljuk a bőrbe. Borogatás készítéséhez a tinktúrát hígítsuk vízzel. A belsőleg alkalmazott oldat erőteljes görcsoldó.

Allergiagyanú esetén

Rendszerint jól tolerálják a körömvirágteát az allergiára hajlamos emberek is. A biztonság kedvéért először végezzünk allergiatesztet az alkarunkon. Amennyiben nem jelentkezik allergiás reakció azután, hogy a forrázatot a bőrünkre kentük, nyugodtan fogyaszthatunk körömvirágteát.


Lásd még: Mit-mihez Tanácsok, tippek