Ugrás a tartalomhoz

Növények/Natúr gyógytea/Aranyvessző

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2940 bájt

Gyógynövény

Aranyvessző

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Gyógyászati célokra a növény szárának virágos részét hasznosítják, melynek gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik. A gyűjtést a virágzás megkezdésekor kell elkezdeni, mert leszedve a virágzat még tovább fejlődik. Az aranyvesszőfű triterpén szaponinokat, flavonoidokat, illóolajat, fahéjsav származékokat tartalmaz.

Aranyvessző
Aranyvessző

Kanadai aranyvessző

(Solidago canadensis, Syn: -)

Magas v. késői aranyvessző

(Solidago gigantea, Syn: -)

Közönséges aranyvessző

(Solidago virgaurea, Syn: -)
Drog Solidaginis herba,
Jó vizelethajtó és gyulladáscsökkentő. A növényi drog alkalmas hólyaghurut, vesehomok bántalmak kezelésére kiegészítő szerként. Alkalmazzák magas vérnyomás és reuma esetén is. A szárított drog ajánlott napi adagja 6-12 g.
A közönséges aranyvessző ismert gyógynövény, de tömegesen nyíló, élénksárga virágai miatt főleg dísznövénynek termesztik. Fitoterápiai célokra gyűjtik a vadon termő kanadai aranyvessző és magas aranyvessző virágos hajtásait (Solidaginis herba) is.
Legjellemzőbb hatóanyagaik a flavonoidok (1-2 százalék), a szaponinok (2-3 százalék) és az illóolajok. Ezen túl nyálkaanyagokat, fahéjsavszármazékokat és cserzőanyagokat is tartalmaznak.
A magas aranyvessző (Solidago gigantea) drogja jobb minőségű és több hatóanyagot tartalmaz, mint a közönséges aranyvesszőé (Solidago virgaurea).

Aranyvessző tea:

Csészénként 1-2 teáskanálnyi aranyvesszőfüvet forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük.
Naponta 2-3-szor étkezések között egy csészényi teát hasznos elfogyasztani.

Teáját:

Magas vérnyomás, epe, vese, hólyag, májbántalmak, nehéz havi vérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak ellen, izzasztóul, vizelethajtóul is alkalmazható. Külsőleg toroköblítőként használható.


Ellenjavallat: A megszáradt drog az arra érzékenyeknél nyálkahártya irritációhoz vezethet. - A belélegzett szőrbóbiták kellemetlen nyálkahártya-, és fogínygyulladást okozhatnak az arra érzékenyeknek!


Lásd még: Magas-, Közönséges-, Kanadai aranyvessző

Magyar Wikipédia: Aranyvessző
A Wikimédia Commons tartalmaz Aranyvessző témájú médiaállományokat.