Gyógynövény terápiák/Madárkeserűfű
A hatályos VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a madárkeserűfű aprított virágos hajtása hivatalos drog (Polygoni avicularis herba).
- (Polygonum aviculare, Syn: )
- Drog Polygoni herba,
- Más neve(i): Porcsinkeserűfű, porcsinfű, keserűfű, disznóporcsin, disznópázsit, madár keserűfű, parsfű, porcfű, porcing, porcingfű, porcinkulafű, porcogófű, porcogópázsit, porcsin cikkszár, szárbütykű fű, tetemtoldó, térdkötőfű, úti porcsinfű, vérállató fű, vérgyökér.
- Tartalmaz:→ 1,2% vízben nem oldódó kovasav, 0,24% vízben oldódó kovasav, 3,5% cserzőanyag, C-vitamin, gyanta, viasz, zsír, cukor, nyálka, nyomokban illóolaj, antrakinon-származék, kvercetin, glikozida
Vietnámban széles körben használják, főként levest készítenek belőle. Teáját vese- és hólyagbántalmak, bélhurut, légcsőhurut ellen használják. Biztonságos és hatékony összehúzó és vizelethajtó gyógynövény, amely használható vérhas és aranyér, hasmenés kezelésére is. A kovasav tartalma erősíti a kötőszövet ezért használható légcsőhurut esetén. Az egész növény féreghajtó, epehajtó, vizelethajtó, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, vérzéscsillapító, bőrpuhító, sebgyógyító. A vizelethajtó hatásának köszönhetően hasznos lehet a vesekövek eltávolításában. Alkohol alapú készítmény sikerrel használható visszértágulat kezelésére. Külsőleg, kiváló szer vérzések megszüntetésére, mint például orrvérzés. A növény magjai hánytató és hashajtó hatásúak.
Madárkeserűfű-tea
- – A madárkeserűfű, a fent említett tulajdonságai miatt, a különböző vesegyógyító keverékekben gyakori társa az erdei aranyvesszőnek, a zsurlónak, a füzikének.
- Gyógyhatása(i): Belső alkalmazása (főzetként) a vér tisztítására, májbetegségek, vesebajok, húgyhólyaggondok kezelésére, reuma és köszvény gyógyítására ajánlott. – A cserzőanyagok összehúzó hatása segítséget nyújt gyomorhurutban, bélhurutban és hasmenésben. – Csillapítja a legkülönfélébb eredetű vérzéseket (fekélyek, erős menstruáció, szülés, vetélés stb.). – Gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatása miatt kiválóan alkalmazható nőgyógyászati gyulladások, heveny vagy idült légúti gyulladások, valamint asztma kezelésében. – Korábban tbc-re is javasolták, ám ezt a klinikai vizsgálatok nem igazolták. – Segíti a hurutoldást, a váladék felköhögését, és azon kevés gyógynövények közé tartozik, amelyek emelik a vérnyomást. – Külsőleg fürdők, borogatások formájában hatásos. – Vérző vagy nehezen gyógyuló, gennyesedő sebek és fekélyek (lábszárfekély) gyógyításában ugyancsak segítséget nyújthat. – Kötőhártya-gyulladásra és a fáradt, bevörösödött szem kezelésére egész éjszakán át alkalmazott madárkeserűfű borogatás ajánlott.
- Ellenjavallat: A mellékhatásai nem ismertek, viszont magas az oxálsavtartalma, nagy mennyiséget nem ajánlatos belőle fogyasztani.
Lásd még: Mit-mihez Tanácsok, tippek
- Magyar Wikipédia: Madárkeserűfű